Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home/ders/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2781
Hava Kirliliğinin Çevre ve İnsan Üzerindeki Etkileri - Eğitim Platformu
Web sitemize hoşgeldiniz, 07 Ağustos 2022

Hava Kirliliğinin Çevre ve İnsan Üzerindeki Etkileri

Hava Kirliliğinin Çevre ve İnsan Sağlığına Etkileri

Hava kirliliğini oluşturan gazlar zehirli olarak nitelendirilen gazlardır. Bu gazlar doğa ve canlılar üzerinde olumsuz sonuçlar oluşturur, buna insan sağlığına etkileri de dahildir. İnsan solunumu ile vücuda alınmaması gereken karbonmonoksit, kükürtdioksit gibi gazlar insan sağlığını bozabilir ve akciğer hastalıklarına neden olabilir.

Karbonmonoksit gazı alyuvarlara geri dönüşümsüz olarak bağlanarak oksijenin vücuda yeterli dağılamamasına neden olur. Bu nedenle de dokular oksijensizlikten dolayı zarar görür ve hayati faaliyetler etkilenir. Kükürtdioksit de solunum yollarının iltihabi hastalıklarına, astım gibi alerjik solunum yolu hastalıklarına neden olan zararlı bir bileşiktir.

Hava kirliliği ile insan yaşamı dışında doğa da olumsuz etkilenir. Hava kirliliği asit yağmuru gibi doğayı yok eden sonuçlara ulaşır, iklimleri değiştirir ve küresel ısınmaya neden olur. Doğanın gelişmesini, bitkilerin çoğalmasını ve büyümelerini etkiler. Daha önce de söylediğimiz gibi asit yağmurları bu konuda çok etkilidir.

Son zamanlarda hızla büyüyen fabrikalar nedeniyle sanayicilik faaliyetleri havayı kirliliğine neden olmuştur. Ayrıca insanlar yerlere attıkları çöpler ve ısınma araçları ile kullanılan yakıtlardan havaya salınan gazlar ile havayla birlikte çevreyi kirletirler. Havaya salınan egsoz gazları da havayı kirleten nedenler arasındadır.

Hava Kirliliğinin Çevre ve İnsan Üzerindeki Etkileri Hakkında Yorumlarınızı Hemen Paylaşabilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. vildan dedi ki:

    Çok güzel site hava kirliliğinin insan sağlığına etkileri kısa lazımdı yaptım ödevimi be :)

Yorum Yaz


Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home/ders/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2781