Web sitemize hoşgeldiniz, 05 Ağustos 2021

Hava Kirliliğine Neden Olan Gazlar ve Zararları

Her insanın hayatını sağlıklı bir şekilde sürdürebilmesi adına yapması gereken bir takım şeyler vardır. Hatta bazı şeylerin yapılmaması mümkün değildir. Bu durumlardan biri ise soluk alıp vermedir. İnsanlar hayatları boyunca soluk alıp vererek yaşarlar. Fakat burada önemli olan bir durum daha vardır ki, solunan havanın temiz olmasının gerekmesidir. İnsanın vücut fonksiyonlarının sağlıklı bir şekilde çalışması için vücuda çekilen oksijenin bol olması gerekmektedir. Havanın temiz olması demek bir insanın sağlıklı soluması anlamına gelmektedir.

Günümüzde hem teknolojinin hem de sanayinin çok fazla gelişmiş olması ve hala da gelişmeye devam ediyor olması hava kirliliğine sebep olmaktadır. Özellikle hava kirliliğini ortaya çıkaran birçok etken bulunmaktadır. Bu etkenlere örnek verecek olursak, ilk başta petrolün yer altından çıkarılmasını söyleyebiliriz. Son zamanlarda dünya genelinde motorlu araçların sayısında çok fazla bir artış olduğundan ve bu araçların her gün yeni bir gelişme ile karşımıza çıkmasından dolayı petrolün yoğun bir şekilde kullanıldığını söyleyebilmekteyiz. Ayrıca artan nüfus da daha fazla araç kullanımı beraberinde getiriyor. Bu araçlardan çıkan egzos dumanının havayı en çok kirleten etkenlerden biri olarak belirtiliyor. Aynı zamanda enerji santrallerinden de bu duman yayılmaktadır. Buna hava kirliliğine neden olan bir gaz olan azot oksitler ismi verilmektedir.

Azot oksitler dışında bir de karbon oksitler ve hidrokarbonlar bulunmaktadır. Karbon oksitlerin oluşma şekli ise fosil yakıt kullanımı ile ortaya çıkmaktadır. Ayrıca orman yangınları da bu gazların havaya yayılmasına neden olmaktadır. Hidrokarbonlar ise petrol aracı ile kullanılan araçlardan çıkan gazların yayılması sonucu oluşur.

Hava Kirliliğine Neden Olan Gazlar ve Zararları Adlı Yazımız Hakkındaki Düşüncelerinizi Yorum Kısmından Bize Yazabilirsiniz.

 

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. mehtap dedi ki:

    süper gibi biraz proje için uzun yazarsınız iyi olur Hava Kirliliğine Neden Olan Gazların Zararları için baktım.

Yorum Yaz