Web sitemize hoşgeldiniz, 29 Kasım 2020

Hatay Nüfusu

Hatay TÜİK Son nüfusu sayımına göre toplam nüfusu ne kadar … 2018 2019 yılı Hatay nüfusu açıklandı. Aşağıdan Toplam Hatay nüfusu kaç ve Hatay hakkında bilgilere göz atabilirsiniz.

Hatay İli Hakkında Bilgi ve Şehrin Nüfusu

Hatay Nüfusu : 1.609.856

hatay

Akdeniz Bölgesi’nde yer alan Hatay, Türkiye’nin en güney ucunda yer lan ilidir. Türkiye’nin en eski illerinden biri olan Hatay ilinde yapılan arkeolojik kazılar bu bölgede M.Ö. 100 bin ile 50 bin  yılları arasında yerleşim olduğuna dair bilgilere ışık tutmaktadır. Şehir tarih boyunca birçok devlete ev sahipliği yapmış ve farklı kültürleri harmanlayarak kültürünü zenginleştirmiştir.

Mondros Mütarekesi’nde sonra Hatay ve çevresinde bağımsız bir yönetim kurulmuş, Hatay 23 Temmuz 1939 tarihinde Türkiye Cumhuriyeti topraklarına katılmıştır.

Kuzey ve güney arasında yer değiştiren yolcuların geçiş güzergâhı üzerinde bulunan Hatay yıllar boyunca  farklı kültürlerin kaynaşmasına olanak sağlamıştır. Ayrıca İskenderun limanına yanaşan ticaret gemileri de bu kültür kaynaşmasına büyük katkı sağlamıştır.

Bölgenin geçim kaynakları arasında İskenderun Demir Çelik fabrikası önemli yer tutmaktadır. Ayrıca bölge toprakları kısmen de olsa tarıma elverişlidir. Buğday, pamuk, turunçgiller, Trabzon hurması, incir yörede yetiştirilen tarım ürünlerindendir.

Hatay Toplam Nüfusu: 1.609.856

Hatay Nüfusu 2018 2019 ve Hatay Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. Anonim dedi ki:

    Güneyin en iyi yeridir

Yorum Yaz