Web sitemize hoşgeldiniz, 19 Mayıs 2022

Hasan Tahsin Kimdir Kısaca Hayatı

Aşağıda Hasan Tahsin kimdir kısaca hayatı kısaca olarak ele alacağız.

Hasan Tahsin Kısaca Kimdir?

Hasan Tahsin, asıl adı Osman Nevres olarak bilinen ve Selanik asıllı olduğu rivayet edilip Milli Mücadele yıllarında kendini göstermiş tarihi şahsiyetlerden biri olarak düşmana kurşun sıkan ilk Türk olup gazeteci olarak da bilinmektedir. Milli Mücadele’in İzmir’de başlamasında önemli bir rol oynamıştır.

Hasan Tahsin’in Hayatı

Doğumu kesin olarak bilinmemekle birlikte Selanik’te doğduğu doğrulanmaktadır. asıl adı Osman Nevres’tir. Teşkilat-ı Mahsusa’ya girmiştir. Bükreş’te Türklere karşı kışkırtıcı faaliyetler yürüttükleri için iki İngiliz gazeteciye suikast düzenleme suçuyla 10 yıl hapse mahkum edilmiştir.

1916 yılında mahkum edildiği suçtan sonra hapishaneden kaçarak İstanbul’a dönmüştür. Verem tedavisi görmek için İsviçre’ye gitmek zorunda kalmıştır. Yurt dışına çıkarken tanınmamak için pasaportuna babasının ismi olan Hasan Tahsin ismini yazdırmıştır.

1918 yılında İzmir’e yerleşmiştir. İzmir’de gazetecilik yapmıştır. İzmir’de Hukuk-i Beşer gazetesinde yazdığı yazılarda İttihat ve Terakki Cemiyeti’ni şiddetle eleştirmiştir. 15 Mayıs 1919 tarihinde Milli Mücadele yıllarında İzmir’e çıkan Yunanlara karşı mücadele etmiştir. İlk kurşun sıkan kişi olarak bilinmektedir.

Hasan Tahsin bu mücadelesi ile hemen oracıkta öldürülmüştür. Milli Mücadele’nin kahramanlarından sayılmaktadır. 1973 yılında İzmir’in Konak ilçesinde anısına kurşun anıt dikilmiştir. Osman Nevres olarak tarihte bilinmektedir. Hasan Tahsin babasının adıdır. Milli Mücadele ile ve gazeteciliği ile gündeme gelmiştir. İzmir’deki gazetecilik anlayışıyla ses getirmiştir.

Hasan Tahsin Kimdir Kısaca Hayatı Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. sema dedi ki:

    araştırma ödevimde kullandım, beklentimi karşıladı emek için teşekkürler

Yorum Yaz