Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home/ders/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2781
Hasan Ali Yücel Kimdir Kısaca - Eğitim Platformu
Web sitemize hoşgeldiniz, 19 Ağustos 2022

Hasan Ali Yücel Kimdir Kısaca

Hasan Ali Yücel Hakkında Bilgi, Hasan Ali Yücel Kimdir Kısaca

İstanbul’da doğan Hasan Ali Yücel 16 Aralık 1897’de dünyaya gelmiştir. 1961 senesinde de yine İstanbul’da vefat etmiştir.

Hasan Ali Yücel yükseköğrenimini İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Felsefe bölümünde görmüştür. Hem İstanbul hem de İzmir de öğretmenlik yapmış aynı zamanda da maarif müfettişliği görevini üstlenmiştir. Yücel bu dönemde Paris’e de gönderilerek burada Fransız Eğitim Sistemini incelemiştir. Ülkeye dönmesinin ardından ise Gazi Eğitim Enstitüsü Müdürlüğü yapmaya başlamıştır. Bunun ardından da Milli Eğitim Müdürlüğü görevine getirilmiştir.

Hasan Ali Yücel 1935 senesinde İzmir milletvekili olarak meclise girmiştir. Bunun ardından Milli Eğitim Bakanı olarak görevlendirilmiştir. Bu dönemde pek çok okulu eğitime açan Yücel’in açmış olduğu okullardan bazıları Ankara Fen ve Tıp fakültelerini, İzmir Yüksek Ticaret ve İktisat Okulu’dur.

Türk milletinin eğitim hayatında çok önemli bir yeri olan Köy Enstitüleri de Hasan Ali Yücel tarafından açılmıştır. Bu sayede eğiti ve bilim Anadolu’nun en ücra köşelerine kadar ulaşabilmiştir. Onun döneminde dünya klasiklerinin de Türkçeye çevrilmesi sağlanmıştır. Bundan sonraki hükümette görev almak istemeyerek gazetelerde makaleler yazmış ve şiirler kale almıştır. Hasan Ali Yücel Türk kültüründe eğitim alanında yapmış olduğu hizmetler ile tanınmaktadır.

Hasan Ali Yücel Kimdir Hakkında Görüşlerinizi Aşağıdan Hemen Paylaşabilirsiniz

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz


Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home/ders/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2781