Web sitemize hoşgeldiniz, 23 Mart 2019

Haritalara Bilgi Aktarma Yöntemleri

izohipsCoğrafya biliminin kullandığı en önemli unsurların başında haritalar gelmektedir. Çünkü haritalar içlerinde bir çok bilgiyi barındırmaktadır. Peki haritalara bilgiler nasıl aktarılır?

Dünya’nın bir bölümünün ya da tamamının kuş bakışı olarak belirli oranda küçültülerek düzleme aktarıldığı resimlere “Harita” adı verilmektedir. Harita çizilirken bir çok yöntem kullanılmaktadır.

 • Kabartma Yöntemi: Bu yöntem ile yer şekilleri belirli bir oranda üç boyutlu olarak küçültülmektedir. Kabartma yöntemi uygulanırken öncelikle haritanın kuzeybatı köşesine kırk beş derecelik açı kullanılarak ışıklandırma yapılır. Işık alan kısımlar açık renk ile, ışık almayan kısımlar ise koyu renk ile gösterilir. Kabartma yöntemi kullanırken yükselti basamakları gösterilmemektedir. Ancak bu yöntemde fazla ayrıntıya girilmediğinden dolayı bu yöntem çok fazla tercih edilmemektedir.
 • Gölgelendirme Yöntemi: Harita üzerindekiyeryüzü şekillerinin herhangi bir köşesinden 45 derecelik eğimle ışık geldiği varsayılmaktadır. Işığın düştüğü yerler açık renk, ışığın düşmediği yerler yani vadi içleri, dağların arkaları ise koyu renk ile gösterilmektedir. Gölgelendirme yöntemi de tıpkı kabartma yöntemi gibi ayrıntılı olmadığından dolayı kullanılmamaktadır.
 • Tarama Yöntemi: Bu yöntemde eğime paralel olarak çizgiler çizilir ve yükselti aşamaları gösterilir. Eğer çizgiler kısa, sık ve kalın ise eğimin fazla olduğu anlaşılmaktadır. Eği az ise çizgiler ince, uzun ve seyrektir.
 • Renklendirme Yöntemi: Haritalar çizilirken haritaya aktarılacak olan yeryüzü şekillerinin net bir şekilde görülebilmesi için yükselti aşamalarına göre renkler kullanılmaktadır. Bu nedenle de renklendirme yöntemi sık sık kullanılan bir yöntemdir.
 • İzohips (Eş Yükselti) Yöntemi: Haritalarda en fazla kullanılan yöntemdir. Aynı yükseltide bulunan noktalar birleştirilir. Eş yükseltiye sahip olan eğrilerinin sayısına ve uzaklığına bakılarak bölgenin yükseltiği ve eğim konusunda fikir edinilebilir.

Haritalarda Bilgi Aktarma Yöntemleri Hakkındaki Yorumlarınızı ve Sorularınızı Yorum Alanından Hemen Bize Yazın. 

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

 1. Cansel dedi ki:

  selam arkadaşlar bu site cidden çok iyi, öğretmen beğendi, benim adım Cansel, ben Haritalara Bilgi Aktarma Yöntemleri yazısına 10 puan veriyorum çünkü hoca 100 verdi. :)

 2. duygu dedi ki:

  ben bilgileri haritalara aktarmada kullanılan yöntem ve teknikler için baktım çok beğendim teşekkürler.

Yorum Yaz