Web sitemize hoşgeldiniz, 25 Mayıs 2019

Haritada Kaybolmak Kitap Özeti ve Kahramanları

Aşağıda haritada kaybolmak kitap özeti ve kahramanları kısaca olarak ele alacağız.

Haritada Kaybolmak isimli eserin konusu şu şekildedir:

Haritada Kaybolmak isimli eser Rus Edebiyatı’na ait bir hikaye türünde yazılan edebi eser olarak bilinmektedir. En çok okunan hikaye kitaplarından biri olarak coğrafyayı ve coğrafya bilgilerini çocuklara öğretmek, eğlenceli bir şekilde öğretimi sağlamak ve coğrafyayı da sevdirmek amacıyla kaleme alınan ve harita üzerinde coğrafi bilgiler öğrenmeyi konu edinen bir kitaptır.

Aileleriyle birlikte eski ve kalabalık olmayan bir kasabada yaşamaya devam eden Alt kardeşler, meraklı ve muzip oldukları için eğlenceli şeyler de ararlar. Bu kişilik özellikleri nedeniyle başlarına gelen macera dolu olayların içinden çıkmaya çalışırlar.

Haritada Kaybolmak isimli eserin özeti şu şekildedir:

Alt kardeşler, aileleriyle birlikte yaşadıkları kasabadan oldukça sıkılmış bir vaziyette hayatlarına devam etmekteydi. Bir macera ve eğlence arayışında olan kardeşler sürekli olarak meraklı tavırlarıyla insanların da dikkatini çekiyordu. Bir gün bir hobi mağazası merakları gereğince dikkatlerini çekince hemen girmek istediler ve içeri daldılar.

Bu mağazada her şey vardı. Etraf hobi oyuncaklarıyla doluydu. Bir tarafta da rengarenk şekerler vardı. Şekerlerden birer avuç yeme arzularını yenemediler ve şekerleri mideye indirmek durumunda kaldılar. böyle olunca Chargin, Alt kardeşlerin bir bilmece oyunu oynamak zorunda kaldıklarını söyledi.

Kardeşler bir anda şaşırdılar. Bu oyunun bazı kuralları vardı. Kimseye geçmişteki çocukluk anılarından bahsetmek yasaktı. Ayrıca bilmeceler bilinmediği zaman içinde bilemeyenler yaşlanacaktı. Bunu kabul eden kardeşler, ateş, su toprak ve hava seçeneklerinden toprak seçeneğini seçerek oyunu başlattılar.

Bu bilmeceler daha çok coğrafya ile ilgili bilgilerdi. Bilmeleri de epey zor oluyordu. Bu sırada bir TV programı yapımcısı çocuklara yaşadıkları durumu anlatmalarını teklif etti. Ama oyunun kuralları nedeniyle bu teklifi reddetmek durumunda kaldılar.

Televizyon programcısı bu durumdan hiç haz etmez. Kardeşlerin bu tavrı karşısında onlara zarar vermek ister. Evlerine adamlar gönderir. Onları ve ailelerini hem korkutur hem de zarar vermeye çalışır. Bu durum karşısında kardeşler ormana kaçmak zorunda kalır.

Bir müddet sonra kütüphanelerde dolaşmaya ve hobi dükkanı içindeki bibloların evlerine giderek bilgiler edinmeye çalıştılar. Ne yapsalar olmuyor, bilemedikleri her saat daha da yaşlanmaya devam ediyorlardı. epeyce yaşlanan kardeşler artık soruların cevaplarını da bulmakta zorlanmaya başladılar.

Yaşlılığın getirdiği zorluklar nedeniyle okuma güçlükleri çekmeye başladıkları için de araştırma yaparak bilgi edinme gibi imkanları da kaybetmeye başladılar. Epey bilgi edinen kardeşler yine de bilemedikleri bilmeceler nedeniyle yaşlılığın ağır zamanlarını geçirmeye başladılar. Bir ara saklanmayı denediler ama nereye saklansalar da bulunmaları her zaman gerçekleşiyordu.

Haritada Kaybolmak isimli eserin kahramanları şu şekildedir:

*Cris Alt

*Francis Alt

*Chargin 

*Sulugöz Teresa

*Gezgin Tim

*Hırçın Marvin

Haritada Kaybolmak Kitap Özeti ve Kahramanları Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

 1. nursima dedi ki:

  harika, Selam sayfa gerçekten ilgi uyandırıcı, 5 yıldızı hak ediyor Haritada Kaybolmak Kitap Özeti ve Kahramanları ödevimi yaptım, bu arada okulun en güzel ve çalışkan kızıyım kıskanmayın :)

  1. Emine Muhlise Nur SERBES dedi ki:

   Biz senin neyini kıskancaz be en güzel ve ennnn çalışkan benim ortalamam 100 sen hayırdır canım?😂😊❤

   1. Burak dedi ki:

    O yüzdenmi özetlere bakıyosun cınımm

   2. Nisa pro dedi ki:

    Ayn Ayn kesin 👌🏻

Yorum Yaz