Web sitemize hoşgeldiniz, 02 Mart 2021

Harita Nedir Tarihçesi Kısaca

Harita nedir tarihçesi kısaca hakkında bilgi kısaca

Yeryüzü şekillerinin detaylı olarak kağıt üzerinde gösterilmesine harita adı verilir. Haritalarda yer şekli olarak dağlar, akarsular, yollar, ağaçlık alanlar, yükseltiler, tepeler, yerlerin isimleri gibi bilgiler yer alır. Bir yerin haritası çizilerek o yere grafiksel bir görüntü kazandırılır.

Yeryüzü şekillerini yansıtan haritaya topografya haritası adı verilir. Kıyı ve deniz alanlarını deniz haritası gösterir. Denizlerin derinlikleri ve akıntılar ile ilgili bilgileri ise hidrografi haritaları verir. Pilotlar için özellikle hava haritaları kullanılır. Haritalar farklı amaçlar doğrultusunda farklı alanlarsa kullanılabilir.

MÖ 2300 yıllarında Babiller tarafından çizilmeye başlanan haritalar o dönemin şartlarında tabletler üzerinde gösterilmiştir. Bu haritalarda çevre devletler ve bu devletlerin yönetimleri grafikler halinde belirtilmiş ve yollar gösterilmiştir. Zamanla haritalar geliştirilmiş ve detaylandırılmıştır. Coğrafi keşifler ile birlikte de atlas haritası, okyanusların ve tüm dünyanın gösterildiği büyük haritalar ön plana çıkmıştır. Günümüzde teknolojinin gelişmesiyle daha detaylı bilgiler elde edilmiş ve oldukça detaylı haritalara ulaşılmıştır.

siyasi_turkiye_haritasi

Harita Nedir Kısaca Vikipedi Hakkında Yorumlarınızı Hemen Paylaşabilirsiniz. 

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. Selin soner dedi ki:

    Bence güzel bilgiler

Yorum Yaz