Hareket Ederken Kemiklere Yardımcı Olan Yapılar Nelerdir

destek-ve-hareket-sistemiVücudun hareket edebilmesi için kemiklere büyük görevler düşmektedir ancak vücudun hareketlerini kemikler tek başına gerçekleştiremez ve bu nedenle de kemikler vücudun hareket etmesini ssağlarken bir takım yapılardan da yardım almaktadır. Bu yazımızda hareket ederken kemiklere yardımcı olan yapılar nelerdir kısaca sizler için derlediğimiz bilgileri sizlere aktaracağız.

Kemikler vücudun hareket etmesini sağlarken aynı zamanda da eklemlerden, kıkırdak dokudan ve kaslardan yardım almaktadır.

EKLEMLERİN GÖREVLERİ: Kemiklerin birbirleri ile bağlantı kurdukları noktaya “Eklem” adı verilmektedir. Eklemlerin temel görevi; kemiklerin birbirleri ile kuvvetli bağlar ile bağlanmasını ve kemiklerin hareket işlevini gerçekleştirmesini sağlamaktır. Eklemler üç tür hareket çeşidi göstermektedirler. Bu nedenle de eklemler; oynamaz, yarı oynar ve oynak eklemler olmak üzere üç gruba ayrılır.

KIKIRDAK DOKUNUN GÖREVLERİ: Kemiklerin hareket etmesi için kemiklere yardımcı olan yapılardan birisi de kıkırdak dokudur.

  • Yemek borusunun ve soluk borusunun kenarlarının birbirlerine yapışmasını engelleye yapı kıkırda dokudur.
  • Ayrıca kıkırdak doku, ekemiklerin eklem yerlerinden birbirine sürtüp aşınmasını engeller.
  • Kıkırdak doku sayesinde eklemlerin hareketleri kolaylaşır.
  • Kıkırdak doku sayesinde kemiklerin boyları uzar.
  • Kıkırdak doku ile kemikler şekil alır.

KASLARIN GÖREVLERİ:

Kaslar, kas hücrelerinden meydana gelen dokulardır. Gevşeme ve kasılma özelliğine sahip olan kaslar, ilk olarak iç organların ve organizmanın hareketini sağlamakla görevlidir. İnsan vücudunda  meydana gelen hareketlerin tamamı kasların gevşeyip kasılması ile oluşmaktadır.

Hareket Ederken Kemiklere Yardımcı Olan Yapılar Nelerdir ve Görevleri Kısaca Bahsettiğimiz Yazımız Hakkındaki Sorularınızı ve Önerilerinizi Aşağıdaki Yorum Kısmından Hemen Bize İletin. 

Bu yazıya ilk yorumu sen yaz!

Hemen Yorum Yaz

Adını veya rumuzunu yazabilirsin.