Hangi Kan Grubu Kime Kan Verebilir?
Web sitemize hoşgeldiniz, 17 Ağustos 2018

Hangi Kan Grubu Kime Kan Verebilir?

Aşağıda hangi kan grubu kime kan verebilir kısaca olarak ele alacağız.

İnsan vücudunda bütün sistem, organ ve dokuların düzgün bir şekilde çalışmasını sağlayan sıvı kandır. Kan doku ve organlara gerekli maddelerin taşınmasını sağlar. Küçük kan dolaşımı ve büyük kan dolaşımı şeklinde iki dolaşım kısmından oluşur. Dolaşım sisteminin en önemli unsurudur.

Kan, küçük kan dolaşımı sayesinde temizlenir. Büyük kan dolaşımı sayesinde de vücudu dolaşır. Kan, kan pulcukları, alyuvar ve akyuvarlar meydana gelmektedir. Kana kırmızı rengini veren madde hemoglobindir. Kandaki demir, kırmızılığı sağlar.

Kan grupları insanların antikor ve antijen özelliklerine göre genetik olarak belirlenmektedir. Dört tane kan grubu bulunmaktadır. A, B, AB ve 0 grupları kan gruplarını oluşturur. Kan grupları arasında kan alışverişi olması mümkündür. AB kan grubu genel alıcı olan bir kan grubudur. 0 kan grubu da genel verici olan bir kan grubudur.

A kan grubu, A grubuna kan verebilir, AB kan grubuna kan verebilir. A grubundan kan alabilir. 0 grubundan kan alabilir. B kan grubu, AB kan grubuna kan verebilir, B grubuna kan verebilir. 0 grubundan kan alabilir ve B grubundan kan alabilir. AB kan grubu A, B, 0 kan gruplarından kan alabilir. AB kan grubuna kan verebilir. 0 kan grubu A, B, AB kan gruplarına kan verebilir. 0 gruplarından kan alabilir.

Hangi Kan Grubu Kime Kan Verebilir Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. sevil dedi ki:

    Hepimiz kan grupları ile ilgili hayati bilgileri öğrenmeliyiz. Ayrıca herkes kendi kan grubunu öğrenip nüfus cüzdanına işletmeli çünkü ani kazalarda bu bilgi hayat kurtarır.

Yorum Yaz