Web sitemize hoşgeldiniz, 22 Haziran 2018

Hangi Aşı Ne Zaman Yapılır Aşı Takvimi

Aşılar Ne Zaman Yapılır, Hangi Aşı Ne Zaman Yapılır hangi yaşlarda vurulur kısaca aşı takvimi hakkında bilgi verelim.

Aşı yaptırmak hastalıklara karşı daha dirençli olmak dolayısıyla sağlıklı yaşam için çok önemlidir. Günümüzde birçok aşı ismi duyarız. Peki hangi aşı neden yapılır ve hangi aşı zamanları vurulur. Bu konuda bilindik aşılar üzerinden bilgi verelim.

Hangi Aşı Ne Zaman Yapılır

 • Hepatit B Aşısı: Hepatit B hastalığına karşı koruma sağlayan bir aşıdır. Doğumda, 1. ayda ve 6. ayda olarak 3 doz halinde kas içine yapılır.
 • Difteri: Difteri enfeksiyonuna karşı koruma sağlayan bir aşıdır. 2-4-6. aylar ile 18. ayda beşli karma aşı içerisinde yapılır. İlköğretim 1. ve 8. sınıflarda pekiştirme dozları kas içine yapılarak uygulanır.
 • Boğmaca: Boğmaca enfeksiyonuna karşı koruma sağlayan bir aşıdır. 2-4-6. aylar ile 18. ayda beşli karma aşı içerisinde uygulanır. İlköğretim 1. ve 8. sınıflarda pekiştirme dozları kas içine yapılarak uygulanır.
 • Tetanoz: Tetanoz enfeksiyonuna karşı koruma sağlayan bir aşıdır 2-4-6. aylar ile 18. ayda beşli karma aşı içerisinde yapılır. İlköğretim 1. ve 8. sınıflarda pekiştirme dozları kas içine yapılarak uygulanır.
 • Polio (Çocuk felci): Polio enfeksiyonuna karşı koruma sağlayan bir aşıdır.  2-4-6. aylar ile 18. ayda beşli karma aşı içerisinde yapılır.İlköğretim 1. ve 8. sınıflarda pekiştirme dozları kas içine yapılarak uygulanır. 6. ve 18.ayda ağızdan damla olarak ikinci uygulama gerçekleştirilir.
 • Hemofilus influenza (Hib aşısı): Özellikle süt çocukluğu zamanında  en sık menenjite sebebiyet veren bakteriye karşı koruma sağlayan bir aşıdır. Ancak rutin aşılamalar sayesinde bu enfeksiyon günümüzde yok olmuştur. Halk arasında menenjit aşısı olarak da isimlendirilir. 2-4-6. aylar ile 18. ayda beşli karma aşı içerisinde, kas içine yapılarak uygulanır.
 • BCG aşısı (Verem aşısı): Verem mikrobuna karşı koruma sağlayan bir aşıdır.  Doğumdan sonraki 2. ayda cilt içine enjekte edilir. Yapılan yerde yaklaşık 1,5-2 ay geçince iz bırakarak iyileşme gösteren  cilt reaksiyonu meydana gelir.
 • Pnömokok Aşısı: Pnömokok bakterisinin neden olduğu, zatürre, menenjit, orta kulak iltihabı ve bakteri yemi denen hastalığa karşı koruma sağlayan bir aşıdır. 2-4-6 ve 12. aylarda kas içine yapılarak uygulanır.
 • Rotavirüs Aşısı: Genellikle kış mevsiminde 2 yaştan küçük çocuklarda ateş, ishal ve kusma şeklinde barsak enfeksiyonu yapan bir virüse karşı (rotavirüs) koruma sağlayan aşıdır .2 ve 3 doz şeklinde ve 2 doz halinde yapılır. Ağızdan damla şeklinde alınır. İlk dozu doğumdan sonraki 6-14. hafta içinde yapılmalıdır. Son doz 28.haftaya kadar uygulanır.Sağlık bakanlığının rutin aşı programında olmayan bir aşıdır.
 • Kızamık Aşısı: Kızamık enfeksiyonuna karşı koruma sağlayan bir aşıdır. Kızamıkçık ve kabakulak virüsleriyle birlikte yapılan karma bir aşıdır. Kas içine veya cilt altına enjekte edilebilir. 1 yaşında ve ilköğretim 1. sınıfta uygulanmaktadır.
 • Kızamıkçık Aşısı: Kızamıkçık enfeksiyonuna karşı koruma sağlayan bir aşıdır.  Kızamık ve kabakulak virüsleriyle birlikte uygulanan bir aşıdır. Kas içine veya cilt altına yapılabilir. 1 yaşında ve ilköğretim 1. sınıfta uygulanmaktadır.
 • Kabakulak: Kabakulak enfeksiyonuna karşı koruma sağlayan bir aşıdır.  Kızamıkçık ve kızamık virüsleriyle birlikte yapılan bir aşıdır. Kas içine veya cilt altına uygulanabilir. 1 yaşında ve ilköğretim 1. sınıfta yapılmaktadır.
 • Varicella (Suçiçeği) Aşısı: Bir yaşında MMR(kızamık-kızamıkçık kabakulak) aşısı ile birlikte veya ondan bir ay sonra cilt altına yapılır.. 5-6 yaşlarında ikinci bir doz uygulanır. İsteğe bağlı olarak yapılan bir aşıdır.
 • Hepatit A Aşısı: Hepatit A virüsünün sebep olduğu sarılık hastalığına karşı  koruma sağlayan bir aşıdır. Yurt dışında 1 yaşından itibaren yapılırken ülkemizde, genellikle 2 yaşından sonra 6 ay ara ile kas içine yapılmaktadır. İsteğe bağlı olarak yapılan özel bir aşıdır.
 • HPV Aşısı: Human papilloma virüsü denen bir virüse karşı koruma sağlayan bir aşıdır. Kadınlarda rahim ağzı kanserine sebebiyet verebilen bir virüstür. En erken 8 yaşında yapılabilir. 3 doz şeklinde yapılır.

Aşılar Ne Zaman Yapılır ve Hangi Aşı Hangi Yaşlarda Vurulur Konusunda Sorularınızı Hemen Aşağıdan Yazabilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

 1. bertag dedi ki:

  TETENOZ AŞISI NEZAMAN VURULACAK AY SÖYLEYİN

 2. yunus dedi ki:

  ne zaman vurulacak tatanoz aşısı tarih gün ayı yazarmısınız

  1. Anonim dedi ki:

   1-2 hafta sonra

   1. Beyza tosun dedi ki:

    2018’De tetanoz ne zaman vurulacak? hala olmadı 2. Döneme girdik

Yorum Yaz