Web sitemize hoşgeldiniz, 29 Mayıs 2022

Hangi Anayasada Temel Hak ve Hürriyetler Daha Geniş Tarif Edilmiştir?

Aşağıda hangi anayasada temel hak ve hürriyetler daha geniş tarif edilmiştir kısaca olarak ele alacağız.

Cumhuriyetin ilan edilmesinin ardından her alanda sosyal, siyasal, ekonomik olarak kalkınmanın sağlanması için bir an önce hamlelerin yapılması için harekete geçilmesi gerekmiştir. Bu gereklilik meclisin hukuki olarak daha çabuk ve işlevsel olmasını gündeme getirmiştir. Anayasanın oluşturulması ve sınırlarının belirlenmesi de bu nedenle elzem olmuştur.

Temel hak ve hürriyetler daha geniş olarak 1924 Anayasası’nda tarif edilmiştir. 1924 Anayasası, cumhuriyetin ilk anayasası olarak uygulanmıştır. Cumhuriyet tarihinde ilk anayasa olarak kapsamlı bir şekilde oluşturulmuştur. Anayasada temel hak ve hürriyetlerin güvence altına alınması inkılapların daha kolay bir şekilde yapılmasını sağlamıştır. Böylece muasır medeniyetler seviyesine yükselmek amaçlanmıştır.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. betül dedi ki:

    selam arkadaşlar ödev sitesi cidden çok iyi, ödevim için kopyaladım, benim adım betül, ben Hangi Anayasada Temel Hak ve Hürriyetler Daha Geniş Tarif Edilmiştir? ödevini çok beğendim öğretmen 100 verdi, beğenen yoruma gelsin. :)

  2. duygu dedi ki:

    Selam bu yazı valla dikkat çekici, deftere geçirdim Hangi Anayasada Temel Hak ve Hürriyetler Daha Geniş Tarif Edilmiştir? vardı, buradan baktım, hem de çok iyi anladım, teşekkürler. anlamayan varsa aklında sorun vardır ha ha ha :)

Yorum Yaz