Web sitemize hoşgeldiniz, 21 Nisan 2021

Hammadde nedir hammaddeler kaça ayrılır?

Hammadde ne demek hakkında kısa yazı. Hammadde nedir? Hammadde nedir hammaddeler kaça ayrılır?

Hammadde ne demektir, hangi alanlarda işe yarar, özellikleri nelerdir gibi soruların cevabına bu yazımız ile ulaşabilirsiniz.

Öncelikle hammaddenin tanımını yapalım. Hammadde sanayi alanında bir eşyanın yapım aşamasında yararlanılan maddelerin işlenen hale gelmeden önceki ilk biçimine denilir.

Hammadde genellikle doğa üzerinde bulunan, işlemden geçmemiş şeylere denir. Bu konuda birkaç örnek verirsek demir, kereste, petrol sayılabilir.

Ancak hammaddeler sınırlıdır, kendilerini yenileme özelliklerine göre ikiye ayrılırlar.

Kendi kendini yenileme özelliğine sahip olmayanlar genelde doğa üzerinde bulunan çeşitleridir. Uranyum, fosfatlar, bakır, demir, altın gibi madeni ürünler, kömür, petrol, doğalgaz sayılabilir.

Bu ürünler belli bir zamanda doğada meydana gelmişlerdir ve bitmeleri halinde tekrar meydana gelmeleri uzun zamanlarda olur.

Pamuk, keten, hindistan cevizi, deri ve benzeri kendi kendini yenileme özelliğine sahip olanlar genel olarak temiz bir çevre var olursa devam ettirilebilir.

Bu temiz ortamın meydana gelebilmesi sonucunda kendini yenileme özelliği olan tipte hammadeler hiç bir zaman bitmeyecektir.

Hammadde nedir hammaddeler kaça ayrılır hakkında yorumlarınızı hemen paylaşabilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. Yeliz dedi ki:

    İyi işte hazırlayanın ellerine sağlık tam istediğim gibi olmuş ham madde kısa ve öz, ham madde kaça ayrılır ödevim bitti, yayında yapımda emeği geçenlere teşekkür ediyorum. :)

Yorum Yaz