Halil İnalcık Hayatı ve Eserleri
Web sitemize hoşgeldiniz, 21 Ağustos 2018

Halil İnalcık Hayatı ve Eserleri

Aşağıda Halil İnalcık hayatı ve eserleri kısaca olarak ele alacağız.

Halil İnalcık 1916 yılında İstanbul’da dünyaya gelmiştir. İlk ve orta öğretimini Ankara’da tamamlamıştır. Balıkesir Muallim Mektebi’ni bitirmiştir. Ankara Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi’nin Tarih Bölümü’nü bitirmiştir. Doktorasını 1943 yılında bitirmştir. 1946 yılında da doçentliğini tamamlamıştır. Londra Üsniversitesi’nde çalışmalar yapmıştır. 1949 yıllarında İngiltere’deki çalışmalarına başlamıştır. 1952 yılında profesörlük hakkı kazanmıştır.

1953 – 1954 seneleri arasında ABD’de Columbia Üniversitesi’nde dersler vererek çalışmalar yapmıştır. 1956 – 1972 yılları arasında Siyasi Bilimler Fakültesi’nde Fuat Köprülü yerine dersler de vermiştir. Amerika Birleşik Devletleri’ne bağlı birçok üniversitede uzun yıllar sayısız dersler vererek, araştırmalar yapmıştır.

Birçok üniversite kürsüsünde başkanlık yapmıştır. İngiltere’de tarih alanında resmi kurumlarda muhabir üyeliği de yapmıştır. Birçok ülkede kendi alanında önemli resmi çalışmalar ve araştırmalar yapmıştır. Osmanlı Tarihi hakkında söz sahibi olarak birçok üniversitede kürsü başkanlığını yürütmüştür.

1972 yılında emekli olmuştur. 1991 yılında dış İşleri Bakanlığı’ndan üstün hizmetlerde bulunduğu için ödül almıştır. Halil İnalcık ülkemizin yetiştirdiği en önemli sosyal bilimcilerden biridir. Tarihin araştırılmasında ve sevdirilmesinde çok emeği vardır. Günümüzde birçok kişinin tarihi sevmesine ve tarih alanında söz sahibi olmasına vesile olmuştur.

2017 yılında hayatını kaybetmiştir. Yüz  yaşının üstünde yaşamı ve tarihi soluyan şahsiyetler arasına girmiştir. Talebeleri birçok üniversitede doçentlik, profesörlük yapmaktadır. Eserleri günümüzde en çok okunan ve Osmanlı Tarihi’ne ait olan eserler olarak önemini ve değerini korumaktadır.

Halil İnalcık Hayatı ve Eserleri Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. nagihan dedi ki:

    Halil inancık ülkemize gelmiş geçmiş en iyi objektif tarihçilerden biridir. Ben kitaplarını henüz okumadım ama babam kendisine hayran hatta 2016 yılında vefat ettiğinde çok üzülmüştü.

Yorum Yaz