Web sitemize hoşgeldiniz, 28 Kasım 2020

Halil İnalcık Hayatı ve Eserleri Kısaca

Aşağıda Halil İnalcık hayatı ve eserleri kısaca olarak ele alacağız.

26 Mayıs 1916 yılında İstanbul’da dünyaya gelmiştir. Aslen Kırımlı olan Halil İnalcık’ın çocukluk yılları savaş yılları olarak geçmiştir. Ailesiyle beraber İstanbul’dan Ankara’ya taşınmak durumunda kalmıştır. Ankara’da Gazi İlkokulu’nu bitirerek eğitim hayatını devam ettirmiştir.

Ailesini bırakarak Mısır’a gitmek durumunda kalan Seyit Bey, arkasında hanımı ve çocuğunu bırakmıştır. Halil İnalcık’ı annesi büyütmüştür. Sivas Öğretmen Okulu ve Balıkesir Necati Bey Öğretmen Okulu gibi okullarda okuyarak mezun olmayı başarmıştır. 1935 yılından sonra da mezuniyetinin hemen ardından Dil-Tarih-Coğrafya Fakültesi’ne başlamıştır.

Halil İnalcık üniversitede mezun olduğu bölümde kaldı ve Yakınçağ araştırmaları yaptı. Evlendi ve çocuk sahibi olarak da aile müessesini güçlendirdi. Tanzimat ve Bulgar Meseleleri hakkında doktora tezini tamamlamıştır. 1942 yılında tezleri Türk Tarih Kurumu tarafından yayınlanmış ve büyük ilgi uyandırmıştır.

Uzun yıllar Osmanlı ve Avrupa Tarihi alanında çalışmalar yapmıştır. 1972 yılında Chicago Üniversitesi’ne profesör olarak davet edilmiştir. Ardından Bilkent’e gelerek 1993 yılında Tarih Bölümü’nü kurmuştur. Birçok ses getiren eser bırakmıştır.

Halil İnalcık’ın Türkçe olarak yayınlanan eserlerinden bazıları şu şekildedir:

*Makaleler 1: Doğu Batı, Doğu

*Fatih Devri Üzerinde Tetkikler ve Vesikalar

*Osmanlı’da Devlet, Hukuk, Adalet

*Osmanlı İmparatorluğu’nun Ekonomik ve Sosyal Tarihi Cilt 1 /1300-1600

*Osmanlı İmparatorluğu’nun Ekonomik ve Sosyal Tarihi Cilt 2 / 1600-1914

*Osmanlı İmparatorluğu – Toplum ve Ekonomi

*Osmanlı İmparatorluğu Klasik Çağ

Halil İnalcık Hayatı ve Eserleri Kısaca Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. duygu özaslan dedi ki:

    Merhabalar ödev siteniz inanki çok hoşuma gitti, ellerinize sağlık, Halil İnalcık Hayatı ve Eserleri Kısaca çok güzel olmuş, her yazıya yorum yazmam beğendiğim için yazdım.

Yorum Yaz