Web sitemize hoşgeldiniz, 19 Haziran 2018

Halikarnas Balıkçısı Hayatı ve Eserleri (Cevat Şakir Kabaağaçlı)

Halikarnas Balıkçısı (Cevat Şakir Kabaağaçlı) Hayatı ve Eserleri

Halikarnas Balıkçısı Hayatı

Cevat Şakir Kabaağaçlı, Halikarnas Balıkçısı takma adıyla eserler veren Türk roman ve öykü yazarıdır. 1890 yılında Girit Adası’nda dünyaya gelmiş, 1973 yılında İzmir’de vefat etmiştir. İlkokul eğitimini Büyükada Mahalle Mektebi’nde tamamlamış, ardından hazırlık sınıfını atlayarak Robert Kolej’i kazanmış ve burada lise eğitimini tamamlamıştır. Bir deniz subayı olmak istemesine rağmen ailesinin ısrarıyla Oxford Üniversitesi’ne kaydolmuş, burada Yakın Çağlar Tarihi bölümünden mezun olmuştur.

Lise yıllarında bile Batı Dünyası eserlerinin çevirisiyle uğraşmış, İngiltere’de eğitimine devam ederken yine Batı Edebiyatı’yla ilgilenmiştir. İspanya ve İtalya’da resim çalışmaları yaptıktan sonra Türkiye’ye döndüğünde İnci, Resimli Ay gibi dergilerde karikatür çizmiş, kapak resmi tasarlamış, birçok roman ve kısa hikayesi yayımlanmıştır. 1925 yılında Zekeriya Sertel’in Resimli Hafta dergisinde yazdığı bir yazı yüzünden halkı askerlikten soğutma suçuyla İstiklal Mahkemesi’nde yargılanmış ve ceza olarak üç yıl boyunca Bodrum’a sürgüne gönderilmiştir. Mavi Sürgün adlı ünlü eserini Bodrum’da sürgün yıllarındayken yazmıştır.

Bodrum’da yaşadığı sürgün hayat onun hayatında bir dönüm noktası oldu. Sürgün cezası bittikten sonra burayı çok sevdi ve Bodrum’a yerleşti. Bodrum’un eski adı olan Halikarnassos’dan esinlenerek kendisine “Halikarnas Balıkçısı” lakabını taktı. Bodrum’da yaşadığı yıllar boyunca pek çok çeviri eser meydana getirdi, Eskiçağ yapıtlarının ortaya çıkmasında büyük emek sahibi oldu. 1947 yılından itibaren İzmir’e yerleşti ve ölene kadar burada yaşadı. Buradaki yerel gazete ve dergilerde köşe yazarlığı yaptı. 1973 yılında İzmir’de öldü, cenazesi Bodrum’da defnedildi.

Anadolu’yu uygarlığın başlangıcı olarak tanımladı. Eserlerindeki kahramanlarını hep Anadolu insanından seçti. Öykülerinde hep Akdeniz’i anlattı. Yurt sevgisinin Anadolu Uygarlığı’nı benimsemekle mümkün olabileceğini belirtti.

Hümanist bir doğa aşığı olan Halikarnas Balıkçısı, özellikle romanlarında hep balıkçıların yaşantılarına değindi. Şiirsel ve lirik bir anlatımla hikayelerini yazan yazarın eserlerini okurken denizin ve doğanın bütün güzelliklerini yanı başınızdaymış gibi hissedebilirsiniz.

Halikarnas Balıkçısı’nın başlıca eserleri şunlardır:

Anı: Mavi Sürgün (1961).

Roman: Aganta Burina Burinata (1946); Ötelerin Çocuğu (1956); Uluç Reis (1962); Turgut Reis (1966); Deniz Gurbetçileri (1969).

İnceleme: Anadolu Efsaneleri (1954); Anadolu Tanrıları (1955); Anadolu’nun Sesi (1971); Hey Koca Yurt (1972).

Öykü: Ege Kıyılarında (1939); Merhaba Akdeniz (1947); Ege’nin Dibi (1952); Yaşasın Deniz (1954); Gülen Ada (1957); Ege’den (1972; önceki kitaplarından seçmeler ve yeni öyküler); Gençlik Denizlerinde (1973).

Halikarnas Balıkçısı Hayatı ve Eserleri Hakkında Kısaca Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Yorum Yaz