Web sitemize hoşgeldiniz, 22 Haziran 2018

Hakim Savcı Olma Yaş Sınırı

Hakim Savcı Olma Yaş Sınırı Kaç Son Durum 2017 2018, En az kaç yaşındakiler hakim veya savcı olabilir ? Mevcut durumda 30 yaşın altındakiler de hakim ya da savcı olabiliyor. Ancak HSYK’nın çalışmasında anlaşma sağlanırsa, hakim ve savcı olmak için en az 30 yaş şartı aranacak. İşte detaylar :

HSYK (Hakim ve Savcılar Yüksek Kurulu) Başkanvekili Ahmet Hamsici “30 yaşın altında hakim ve savcı yapılmaması konusunda bir çalışma var. Mezun olanları bir müddet adli hizmet uzmanı olarak çalıştıracağız, daha sonra hakim, savcı yapacağız” dedi.

adalet bakanlığıHukukçuların eğitimi hususunu Antalya’da yapılan “Etkin ve Verimli Bir Yargı için Yargı Mensuplarının Eğitimi” sempozyumunda değerlendirdiklerini söyleyen Hamsici, hukukçuların hukuk fakültesindeki, meslek öncesindeki ve meslek yaşamlarındaki eğitimleri üzerinde çalıştıklarını da ekledi.

Uygulamalı bilgilere fakültelerde yer verilmemesi sebebiyle mesleğe atılan hukuk mezunlarının sıkıntı yaşadığını söyleyen Hamsici, fakültelerde bazı öğretim üyelerinin “Biz hukuk adamı yetiştiriyoruz, hakim, savcı ya da avukat yetiştirmiyoruz” şeklinde ifadeleri olduğunu da ekledi.

“Türkiye’de hakim ve savcı sayısı yeterli değil. Almanya ile nüfusumuz hemen hemen aynı, mahkemelerdeki dosya sayımız da hemen hemen aynı ama onlar 25 bin hakim ve savcı ile bu işi yapıyor, biz ise 13 bin hakim ve savcı ile işleri yapıyoruz” diye konuşan Hamsici, hakim ve savcı sayısı azlığından yakındıklarını dile getirdi.

“Kürsünün savunma tarafından gelen kişi orayı biliyor, tanıyor, mesleki tecrübesi var, kaleme giriyor, çıkıyor, karar nedir, duruşma nedir, tecrübesi var. Bu tecrübesini hakim ve savcı olduğunda daha iyi kullanacaktır” diye konuşan Hamsici, özellikle belli bir süre avukatlık yapmış olanların hakim adaylığına geçişleri hakkında düzenlemenin tekrar yapılması ve uygulamanın bu şekilde gerçekleşmesi gerektiğini belirtti.

Erkeklerin askerlik sebebiyle 24-25, bayanların ise 23 yaşında hakimlik ve savcılığa girmelerini genç bulduğunu söyleyen Hamsici, bu durumu eleştirirken bu konuda bir düzenleme yapıldığını da anlattı. “30 yaşın altında hakim ve savcı yapılmaması konusunda bir çalışma var. Mezun olanları bir müddet adli hizmet uzmanı olarak çalıştıracağız, daha sonra hakim, savcı yapacağız” dedi.

Hakim ve Savcı Yaş Sınırı Hakkında Sorularınızı ve Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. rana dedi ki:

    Ben suan acikogretim liseyi okuyorum yaşım 38. Savcı olmak istiyorum fakat yaş sınırı nedir bilmek istiyorum.lutfen bildiriniz. Teşekkür ederim.

Yorum Yaz