Web sitemize hoşgeldiniz, 03 Ağustos 2021

Hak Doğruların Yardımcısıdır Sözünden Ne Anlıyorsunuz

Dinimiz, bizlere dosdoğru ve dürüst olmayı emreder, yalan söylemeyi, hile yapmayı bizlere kesinlikle yasaklar. Doğru ve dürüst olmak demek, her türlü olayda düşündüğünü ve söylediğini bir tutmak, söylediği sözün arkasında durmak demektir. Bir kişi, içinde bulunduğu şartlar her ne olursa olsun, söylediği doğru söz, onu kötü bir sonuca ulaştıracak olsa dahi doğruluk yolundan bir an olsun ayrılmamalı, bunu kendisine duyduğu saygı için yapmalıdır. Bunu yapan insanlar, hem erdemli bir birey olma yolunda önemli bir adım atarlar, hem de Allah’ın takdirini kazanırlar.

Doğru insanlar, çevresi tarafından da sevip sayılacakları için diğer insanlara da örnek olurlar. Örnek oldukları insanları da bu yola ittikleri için doğru insanlar, toplumsal huzura ve barışa büyük katkı sağlarlar. Hem kendilerini, hem de etrafındaki etkileyebileceği insanların huzur içinde yaşamasına katkı sağlarlar. Doğru insan, ayrıca Allah’ın emrini de uygulayan insandır. Bu sayede hem huzur dolu bir hayat yaşama, hem de Allah’ın rızasını kazanma fırsatını aynı anda yakalar, tüm hayatı boyunca mutlu, güvenli ve huzurlu bir hayat yaşar. Allah’ta bu konuyla ilgili olarak Kur-an’ı Kerim’de ”Ey iman edenler! Allah’a karşı gelmekten sakının ve doğru söz söyleyin ki, Allah sizin işlerinizi düzeltsin ve günahlarınızı bağışlasın.” buyrulmuştur. Bizler de bu ayetten yola çıkarak, Allah inancımızı kalbimizde hissedip her türlü olayda bütünüyle dosdoğru ve dürüst olursak, hem iyi bir müslüman, hem de erdemli bir insan olur ve Allah katında bolca mükaafat kazanırız.

Hak Doğruların Yardımcısıdır Sözünden Ne Anlıyorsunuz Adlı Yazımızla İlgili Yorumlarınızı Yorum Kısmından Yazabilirsiniz

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz