Web sitemize hoşgeldiniz, 28 Ocak 2021

Haham Nedir

Dünya üzerinde birçok din varlığını sürdürmektedir. Bu dinlerden bir tanesi de İsrail’lilerin mensup olduğu Musevilik dinidir. Her dinde olduğu gibi Musevilik dininde de çok geniş bir bilgi yelpazesi vardır. Evren ve varoluşla ilgili birçok bilgi, Musevilerin kutsal kitabı olan Tevrat’ta onlara verilmiştir. Hahamlar da tıpkı diğer dinlerde de olduğu gibi, Museviliği ve Tevrat’ı en iyi şekilde bilen ve yorumlama kabiliyeti olan Musevi din adamlarına verilen isimdir. Haham sözcüğünün sözlük anlamına baktığımızda onun bilge demek olduğunu görürüz. İbranice’de bu haham sözcüğü, bilge adam olarak kullanılmaktadır. Yani din ve Musevilik konusunda üstün bilgilere sahip olan bilge adam.

Hahamlar, Yahudiliğin kutsal kitabı olan Tevrat’ı bilen, öğrenen ve anlamış olan insanlardır. Bu insanlar, Yahudilikle ilgili her türlü kuraldan ve yasadan haberdar olmakla birlikte, kendi hayatlarının esaslarını da bu kural ve yasalara göre belirlemişlerdir.

Hahamlar, hahamlık ünvanını bir kutsama töreni sonrasında elde etmektelerdi. Günümüzde hahamlar dini törenlere önderlik etmekle birlikte evlilikleri de kutsamakla yükümlüdür. Bunun yanında cenaze töreni, evli çiftlerin boşanması gibi durumlarda da hahama başvurulur. Kendileri de tıpkı Müslümanlıkta olduğu gibi çevresindeki insanlara dini bilgiler içeren vaazlar verirler, insanları dine yönlendirmek adına çaba gösterirler. Tarihte, Musevi dinine mensup insanlar, Osmanlı toprakları içerisinde barış ve huzur içerisine yaşamlarını sürdürmüşlerdir. Bunun yanında bugünkü İspanya’da kurulmuş olan Endülüs Devleti’nde de Yahudiler, tarihte daha önce görülmemiş bir barış ortamında Müslümanlar ile birlikte uzun süre yaşamışlardır.

Haham Nedir Adlı Yazımızla İlgili Yorumlarınızı Yorum Kısmından Yazabilirsiniz

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz