Hafızayı Güçlendirme Teknikleri

Öğrencilerin birçoğu eğitim süreci boyunca ezbere dayalı olan sözel derslerde büyük sıkıntılar çekmektedir. Bunun temel sebebi konuyu hafızasına kazıyamamasıdır. Aslında öğrenciye en sıkıcı gelen sözel derslerin bizle hafızaya girebilmesi için birçok teknik vardır. Öğrenci hafızasını güçlendirmek için bu teknikleri kullandığı takdirde birçok konuyu kolaylıkla anlayıp, ezber yaparken daha pratik olabilmektedir. Bu teknikler sayesinde sınavlardan daha yüksek not alıp, birçok sayısal konuyu da ders sırasında anladıktan sonra kolay kolay unutmamaktadır.

cocukzekaa

Hafızayı güçlendirme tekniklerinin çok fazla yöntemi bulunmaktadır. Bunların en kolay ve en hızlı sonuç veren teknikleri ise şunlardır;

1) Bir bilgiyi veya olayı hafızaya kazımanın en yaygın yolu görselleştirmedir. Bir bilgiyi görselleştirdiğiniz takdirde bu beyninizin bir tarafında saklanacaktır. Sınavda veya başka bir yerde bu görselle ilişki olan bir kavram ile karşılaştığınız takdirde ise bu görseli hatırlayacaksınız.

2) Bilgileri şifreleştirin. Ezberlemekte sıkıntı çektiğiniz konuların en önemli kavramlarını şifreleyip, tekerlemeler veya terimler oluşturun. Bu sayede bilgileri kolaylıkla hatırlayabilirsiniz.

3) Dersi dinlerken veya sınava çalışırken sık sık not almaya çalışın. Aldığınız notları sadeleştirin ve her gün bu notları bir kere okuyun.

4) İnsanlar genellikle gün içerisinde öğrendiği bilgileri veya yaşadığı olayları uykuları sırasında inceler. Uyumadan hemen önce yarım saat veya bir saat kadar ders çalışın. Bu sayede uykunuzda da dersi tekrar ettiğinizden sabah uyandığınız zaman konuyu tam olarak kavramış olarak uyanırsınız.

derszamani.net

Bu yazıya ilk yorumu sen yaz!

Hemen Yorum Yaz

Adını veya rumuzunu yazabilirsin.