Haçlı Seferlerinin Türkiye Selçukluları Devleti İçin Olumsuz Sonuçlarını Yazınız

Tarih sürecinde meydana gelen her olay beraberinde bir olgunun ve bir çok sonucun gelmesine ortam hazırlamıştır. Dolayısıyla da tarih sürecinde meydana gelen Haçlı seferlerinin hem Türk tarihi hem de Dünya ülkeleri için büyük etkiler meydana getiren sonuçlara sebebiyet vermiştir.

hacli-savaslari-2Haçlı seferlerinin meydana gelmesi ile diğer devletler gibi Türkiye Selçuklu devleti de bir çok sonuç ile karşı karşıya kalmıştır. Bu yazımızda Haçlı seferlerinin Türkiye Selçuklu Devletine etkileri kısaca sizler için derlediğimiz bilgileri sizlere aktaracağız.

Türkiye Selçuklu Devleti hükümdarı olan I. Kılıç Arslan vefat ettikten sonra Türkiye Selçukluları Devleti Haçlı seferleri ile karşı karşıya kalmıştır ve Haçlı seferleri ile mücadele içine girmiştir. Ayrıca Haçlılar ile mücadele içinde olan Türkiye Selçuklu Devleti öte yandan da Anadolu üzerinde Türk birliğini sağlayarak Anadolu’da egemenlik kurmaya çabalamıştır.

Haçlı seferlerinin meydana gelmesi şüphesiz ki Türkiye Selçuklu Devleti üzerinde bir çok olumsuz sonuca da yol açmıştır. Haçlı seferleri sonucunda Batı Anadolu, Ege Bölgesi ve Marmara Bölgesinin bir kısmının Haçlı seferlerinin hakimiyeti altına girmesi sonucunda Türkiye Selçuklu Devleti, geri adım atmak durumunda kalmıştır ve bununla birlikte şartlar doğrultusunda Türkiye Selçuklu Devletinin başkenti İznik’ten Konya’ya taşınmıştır.

Son olarak ise Haçlı seferleri sonucunda Türkiye Selçuklu Devletinin ve diğer Türk devletlerinin Avrupa’ya ilerleyişleri sadece kısa bir süreliğine duraklamak zorunda kalmıştır.

Haçlı Seferlerinin Türkiye Selçuklu Devletine Etkisi Konusundaki yorum ve Sorularınızı Aşağıdaki Yorum Bölümünden Hemen Bize Yazın. 

Bu yazıya ilk yorumu sen yaz!

Hemen Yorum Yaz

Adını veya rumuzunu yazabilirsin.