Web sitemize hoşgeldiniz, 28 Kasım 2020

Haçlı Seferleri Ne Zaman Başladı Neden Yapıldı?

Aşağıda haçlı seferleri ne zaman başladı neden yapıldı kısaca olarak ele alacağız.

Dünya savaş tarihinde birçok ordu birçok nedenle birçok kez karşılaşmıştır. Orduları bir araya getiren değerler ve inançlar daha çok dini gayeler olmuştur. Din ve vatan merkezli anlayışlar, ekonomik ve enerji merkezli çıkarlarla birleşmiştir. Daha çok batı uygarlıklarının tüketim üzerine olan hassaslığı savaşlarda çıkar olarak ortaya çıkmıştır.

Haçlı Seferleri, batı uygarlıklarının doğu medeniyetlerine karşı ve özellikle İslam’a karşı üstünlük sağlama, kutsal mekanları ele geçirme amacıyla yapılan savaşlar silsilesi olmuştur. 1096 yılında ilki gerçekleştirilen ve 1270 yılına kadar devam ederek 9 savaştan oluşan seferlerdir.

Haçlı Seferleri, adından da anlaşılacağı gibi inanç merkezli bir savaş anlayışından ileri gelmektedir. Haçlı Seferleri Müslümanları yıldırma ve öldürme amacıyla yapılarak İslam’a zarar verme kastı içermektedir. Haçlı Seferleri, tarihe kanlı savaşlar olarak geçmiştir.

Müslümanların ağır yenilgiler almasına, gerilemesine neden olmuştur. Müslümanlar da birçok haçlı seferinde haçlılara karşı üstün gelmiştir. Haçlı seferlerinin birçok kez yapılması mücadelelerin çok çetin olmasından ve üstünlük kurma azminin sürekli devam etmesindendir.

Kutsal mekanları yurt edinme çabaları haçlı seferlerinin ana gayesini oluşturur. Bunun içinde Anadolu sathında olmak üzere Ortadoğu toprakları da bulunmaktadır. Günümüzde haçlı seferleri modern olarak birçok teknolojik silahla yapılmakta ve etkisini sürdürmektedir.

Haçlı Seferleri Ne Zaman Başladı Neden Yapıldı Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz