Hacivat Ve Karagöz İlk Ne Zaman Sahnelenmiştir?

Bu yazımızda Hacivat ve Karagöz ilk ne zaman sahnelenmiştir kısaca olarak bilgi aktaracağız.

Hacivat ve Karagöz geleneksel kültürde yeri olan bir eğlence oyunu olarak gölge oyunu şeklindedir. Osmanlı’da Orhan Gazi Dönemi’nde ortaya çıktığı rivayet edilmektedir.

İnşaatlar çalışan iki arkadaşın birbirlerine şaka yollu atışmalarından kaynaklanarak ortaya çıkmış bir oyun olarak gerçeğe dayanan bir yönü olduğu rivayet edilir. İşlerin aksamasına neden oldukları için cezalandırıldıkları söylenmektedir.

Hacivat ve Karagöz Gölge oyunu olarak, eğlence ve güldürü amaçlı kullanılmaktadır. Bizim kültürümüzde güldürürken düşündürme üzerine, hikmetli bir bakış açısıyla işlenmektedir.

Hacivat ve Karagöz’ün ilk olarak ortaya çıkmasında farklı görüşler vardır. Bunlar:

*Gölge oyununun Çin ve Moğol coğrafyasından, Orta Asya’da Anadolu’ya geldiği söylenmektedir. Türklerin göçerken beraberinde getirdikleri eğlence oyunu olarak bilinir.

*Yavuz Sultan Selim’in, Mısır’ı fethinden sonra 16. yüzyılda Memluk coğrafyasından Osmanlı’ya intikal ettiği söylenmektedir.

*Anadolu’ya Cava adalarından ve Hindistan çingeneleri yoluyla geldiği söylenmektedir. Karagöz’ün Anadolu’ya geliş tarihine dayandırılan bir görüştür.

*Yahudiler tarafından İspanya – Portekiz coğrafyasından Anadolu’ya geldiği söylenmektedir.

Oyunda, Karagöz ve Hacivat’ın yanında yardımcı karakterler de bulunur. Oyun, Mukaddime, Muhavere, Fasıl ve Bitiş bölümlerinden oluşur. Bizim toplumumuzda daha çok Ramazan gecelerinin eğlencesi olarak yaşatılır.

İlk örnekleri Orhan Gazi dönemine dayanan oyunun, bir rivayete göre Yavuz zamanında da Mısırlılar’dan alındığı söylenmektedir. Anadolu kültürüne Türkler yoluyla girdiği ve 14. ve 16. yüzyıllarda sahnelendiği düşünülmektedir. Çin’de ise M.Ö. 120’li yıllarda ilkel türleri sahnelenmiştir.

Hacivat Ve Karagöz İlk Ne Zaman Sahnelenmiştir Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

Bu yazıya ilk yorumu sen yaz!

Hemen Yorum Yaz

Adını veya rumuzunu yazabilirsin.