Web sitemize hoşgeldiniz, 13 Nisan 2021

Hacı Bektaşi Veli Hayatı Hakkında Bilgi Kısa

Bu yazımızda Hacı Bektaşi Veli hayatı hakkında bilgi kısa kısaca olarak bilgi aktaracağız.

Hacı Bektaş-i Veli, Horasan Nişabur’da 1281 yılında doğmuştur. Asıl ismi Seyyid Muhammed bin Ata’dır. Lokman Perde isimli zattan dersler almıştır. Hoca Ahmet Yesevi’nin talebelerinden dersler görmüş ve onun yolunu devam ettirmiştir. Hacı Bektaşi Veli, seyyiddir. Soyu peygamber soyuna dayanmaktadır.

Anadolu coğrafyasında İslami çalışmalar yaparak adını duyurmuştur. Osmanlı Devleti zamanında Anadolu üzerinde yaptığı çalışmalar önemli ölçüde faydalı olmuş ve devletin güçlenmesini sağlamıştır. Ahilik Teşkilatı’nın kurulması, iktisadi, idari, siyasi, içtimai, harsi gelişmelerin yaşanmasında etkili olmuştur.

Osmanlı Sultanları tarafından itibar görmüştür. Kendinden sonra kurulan ve adının istismar edildiği tarikatlarla bir irtibatı bulunmamaktadır. En önemli eserli Makalat isimli kitabıdır. Önemli makalelerin yer aldığı ve dini çalışma ve araştırmaların yer aldığı bir kitap olarak tarihe geçmiştir.

Hacı Bektaşı Veli, Anadolu merkezli İslami çalışmalar yapmıştır. Şair, mutasavvıf, alim kişiliğiyle öne çıkmıştır. Yazdığı şiirlerde tarikat, hakikat ve şeriat kıstaslarından bahsetmiştir. Ele aldığı her konuyu İslam nazarıyla dikkate almıştır. İslam’ın yayılmasında medreselerin kurulmasında, tekkelerin kurulmasında ve zaviyelerin kurulmasında etkili olmuştur.

İslami çalışmalar kapsamında talebe yetiştirmesi geleceğe dönük yatırımlar yaptığını göstermektedir. Nasihatlerinin tutulması da yolunun devam ettirildiğini göstermektedir. Nasihatleri günümüzde de hala geçerliliğini sürdürmektedir. Bu da onun gibi bir alimin ne derece ileri görüşlü olduğunu göstermektedir. 1338 yılında vefat etmiştir.

Hacı Bektaşi Veli Hayatı Hakkında Bilgi Kısa Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

 1. Anonim dedi ki:

  ,üü,
  ü,ü

  1. Anonim dedi ki:

   çok iyi bir adam

 2. mert dedi ki:

  Hacı Bektaşi Veli’nin hayatı hakkında bildiklerim; gerçek ismi Seyyid Muhammed bin İbrahim Ata olan , Hacı Bektaş-ı Veli Horasan’ın Nişabûr şehrinde 1281 senesinde doğmuştur. Ahilik teşkilatının önderidir.

Yorum Yaz