Web sitemize hoşgeldiniz, 18 Mayıs 2021

Hacı Bayram-ı Veli Hayatı Ve Eserleri Kısaca

Bu yazımızda Hacı Bayram-ı Veli hayatı ve eserleri kısaca olarak bilgi aktaracağız.

Hacı Bayramı Veli, 1352 yılında Ankara’da Çubuk Ovası’nda dünyaya gelmiştir. Gerçek ismi Numan bin Ahmed’dir. 14. ve 15. yüzyıllarda Anadolu üzerinde etkili bir eğitim ve öğretim usulü ortaya koymuştur.

 

Hacı Bayramı Veli’nin ortaya koyduğu İslami eğitim gayretleri, talebelerinin askeri hizmetlerden muaf tutulmasına neden olmuştur. Bu nedenle Anadolu üzerinde irşat çalışmaları hız kazanmıştır. Hacı Bayramı Veli, II. Murad zamanında etkili çalışmalar yapmıştır.

Hacı Bayram, İstanbul’un fethi ile ilgili olarak II. Murad’a bir bildiri sunmuştur. Bununla birlikte o dönemde Anadolu üzerinde Aksaray, Kayseri vilayetlerinde İslami çalışmalar yapılmaktaydı. Kayseri’de çalışmalarına devam eden Hacı Bayram, hocasının vefatından sonra tekrar Ankara’ya dönmüştür.

Dönemin ulu hocalarından icazet alan Hacı Bayram, Ankara’da kurduğu medreselerde irşat çalışmalarına devam etmiştir. Somuncu Baba olarak bilinen Hamideddin Veli hazretlerinin talebeliğinde de bulunmuştur. Bayrami Tarikatı’nın da kurucusudur.

Hacı Bayramı Veli, şair, mutasavvıf, alim bir zattır. içinde bulunduğu yüzyıllar içinde çağı idrak etmiş ve talebelerini ona göre yetiştirmiştir. Osmanlı Devleti’nin fetih politikalarında hız kazanmasına neden olmuştur.

Hacı Bayram Veli, adına bugün Ankara’da türbe, cami ve medreseler bulunmaktadır. Hacı Bayram 1429 yılında Ankara’da vefat etmiştir. O’nu meşhur yapan ehli tarik olması, tarikat kurucusu olması, İstanbul’un fethini haber vermesi ve Somuncu Baba ile olan teşriki mesaisidir.

Hacı Bayram-I Veli Hayatı Ve Eserleri Kısaca Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. Dele dedi ki:

    ben şahsen çok beğendim, hacı bayram veli eserleri ve hayatı kısa ve özenle hazırlanmış, emeği geçenlere teşekkürler, hem çok zeki hem de çalışkan biri olarak herkese öneririm. :)

  2. irem dedi ki:

    Teşekkürler. Hacı bayram veli eserleri ve hayatı kısa ve özet tam istediğim gibi güzel yazılmış, yorumuma katılan olur olmaz ama daha iyisi yok. :)

  3. Rahime dedi ki:

    Hacı Bayram Veli hayatı bütün sitelerde çok uzun yazılmış ama siz bu yazınızda hem kısa ve öz hem de çok anlaşılır ve bilgili bir şekilde açıklamışsınız.

Yorum Yaz