Hacca Ne Zaman Gidilir

Hacca Ne Zaman Gidilir hakkında bilgi kısaca.

Hacca gitmek İslam’ın şartlarındandır ve tüm müslümanlar için en önemli ibadetlerden biridir. Hacı olmak günahlardan arınmak demektir. Mekke’de bulunan Kabe’de gerçekleşen Hac ibadetine tüm dünyadan milyonlarca müslüman gelmektedir.

Hac hicri takvime göre Zilhicce ayının ilk 10 gününde yapılması gereken bir ibadettir. Hacca giden müslümanların ibadeti Kabe’yi görmek ve burada gerekenleri yapmakla bitmez.

Kurban bayramı da Zilhicce’nin 10. günü başlar. Kurban bayramına 3 gün kala Mekke’ye giden müslümanlar arife günü Arafat’a gidip orada kalır.

Müzdelife gidiş Arife gününün gün batımında gerçekleşir. Buradan taş toplanır. Bu taşlarla daha sonra şeytan taşlanacaktır. Güneş doğumunda Mina’ya hareket edilir.

Akabe cemresine 7 taş atılması bayram sabahı gerçekleştirilir. Kıran ve temettü hacıları kurban keserler. İhramdan çıkılır ve saçlar kısaltılır. Tavaf ziyareti yapılır. 2 gün Mina’da kalınır. 3 şeytana 7’şer taş daha atılması gerekmektedir ve bunlar bayramın 2,3 ve 4. günleri yapılır.

Mekke’ye dönülünce ziyaret tavafı yapılır ve veda tavafı hariç Hac tamamlanmıştır. Mekke’den ayrılmadan tavaf yapıp hacı olunabilir.

images_(5)4

Hacca Ne Zaman Gidilecek Hakkında Yorum Yapabilirsiniz. 

7 yorum

Hemen Yorum Yaz

Adını veya rumuzunu yazabilirsin.