Web sitemize hoşgeldiniz, 24 Kasım 2020

Hac İbadetinin İnsanlarda Eşitlik Düşüncesinin Ve Sosyal Kaynaşmanın Gelişmesine Ne Gibi Katkıları Vardır?

Aşağıda hac ibadetinin insanlarda eşitlik düşüncesinin ve sosyal kaynaşmanın gelişmesine ne gibi katkıları vardır kısaca olarak ele alacağız.

Hac, İslam’de farz olan bir ibadettir. Hac, zengin olan ve sağlığı yerinde olan akil baliğ olmuş kişilere farz kılınmıştır. Hac, Müslümanların hac menasikini yerine getirirken bir ve beraber olmaları aynı şartlar altında aynı durumda yer almaları, sadece kul olduklarını ve aciz olduklarını hatırlamaları, dünya hayatının gelip geçici ahiret hayatının ebedi olduğunu bilmek insanlar arasında sosyal adaletin var olması gerektiğini ortaya koyar.

Hac ibadeti insanlarda eşitliğin ve sosyal kaynaşmanın gerçekleştiği ve en iyi şekilde anlaşıldığı bir ibadettir. Çünkü birlik ve beraberlik içinde belli bir düzen içinde eşit haklara ve şartlara sahip olarak yapılmaktadır. Herkesin yerine getirmesi gereken şartların ve farzların aynı olması eşitliğin ve sosyal kaynaşmanın oluşması için çok önemlidir.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. adile dedi ki:

    Din kültürü dersinde geçen gün öğretmenimiz öyle kazık bir soru sordu ki hac ibadetinin insanlarda eşitlik düşüncesinin ve sosyal kaynaşmanın gelişmesine ne gibi katkıları var dedi hepimiz oturduk hiç bir cevap veremedik burada okuyunca aklıma geldi öbür hafta derste söyleyeceğim cevabını.

Yorum Yaz