Güzel ve Etkili Konuşmanın İletişimdeki Önemi

Herhangi bir duygu ve düşünceyi sözcüklerle, jet ve mimiklerle karşı tarafa anlamlı bir şekilde aktarılmasına iletişim adı verilmektedir. Bu yazımızda güzel ve etkili konuşmanın iletişimdeki önemi konusunda sizlere bilgi vereceğiz.

İletişimde;

# Doğal ve sakin olarak yapmacık hareketlerden uzak bir şekilde konuşmaya başlamak karşı tarafın verilmek istenen düşünceyi daha net anlayabilmesini sağlayacaktır.
# Konuşmacının dinleyici ya da dinleyicilerle göz teması kurması, dinleyicilerin konudan kopmadan konuşmacıyı dinlemesini sağlar.
# İletişimde ses tonu tek düze yani sürekli aynı düzeyde olmamalıdır. Çünkü aynı ses tonu dinleyicilerin konsantresini dağıtmaktadır ve tek düze ses tonu konuşmanın anlamını kaybettirir.
# İletişim sırasında konuşmacı olan kişi kelime ve cümlelerini karşısındaki dinleyici ya da dinleyicilerin anlayacağı düzeyde seçmelidir.
# Ayrıca iletişim sürecinde konuşma süreci çok fazla uzatılmadan verilmek istenen düşünce aktarılmalıdır ki böylece dinleyici sıkılmadan ana düşünceyi anlayabilir.

Bu hususlar etkili bir iletişimde son derece önemli noktalardır. Bu hususlar sayesinde aktarılmak istenen düşünce sağlıklı bir şekilde aktarılır.

Güzel ve Etkili Konuşmanın İnsanları Etkilemedeki Önemi Konulu Yazımız Hakkındaki Yorumlarınızı ve Sorularınızı Aşağıdaki Yorum Kısmından Hemen Bize Yazın. 

Bu yazıya ilk yorumu sen yaz!

Hemen Yorum Yaz

Adını veya rumuzunu yazabilirsin.