Web sitemize hoşgeldiniz, 03 Aralık 2021

Güzel sanatların toplumların gelişmesinde katkısı var mıdır?

Güzel sanatların toplumların gelişmesinde katkısı var mıdır kısaca hakkında yazı. Güzel sanatların toplumların gelişmesinde katkısı var mıdır?

Güzel sanatların toplumların gelişmesinde katkısı var mıdır ile ilgili yazımızı sizlere sunuyoruz.

Bu yazıya atamızın bir sözü ile başlayalım. Atatürk’e göre sanatsız kalan bir toplumun yaşam damarlarından biri kopmuş demektir. Bu sözü ile sanatın önemini vurgulamıştır.

Nice toplumları güzel sanatlara iten bir çok etken vardır. Ancak bunu yalnızca ekonomik durumlarla açıklamamız yanlış olur.

Ekonomi, felsefe, bilim, siyaset gibi faktörler önemlidir ancak hayatımızın sadece bir kısmında bulunurlar. Sağlıktan sanata, ekonomiden eğitime, neredeyse her dalda güzel sanatların izi vardır.

Sanatın kendi niteliğinden ötürü, toplumların sosyal gelişme ve değişme aşamalarında sanat diğer tüm etkenlerden önde gelir.

Nesiller boyu güzelin ve güzel sanatların toplumdaki yeri büyük olmuştur. Başka bir manada sosyal olarak ilerlemenin veya gelişmenin yansıtıcısı sanattır.

Toplumdaki gelişmenin büyüklüğü ile güzele olan ihtiyaç arasından kendiliğinden bir uyumluluk vardır.

Sanatçı bir kişilik, Türklerin kendi yapısından var olan bir özelliktir. Nesillerden beri Türklerin içinde var olan bu güç sanat etkinliklerine yansımıştır ve dededen babaya, babadan oğla da tarihten bu yana aktarılmıştır.

Güzel sanatların toplumların gelişmesinde katkısı var mıdır hakkında yorumlarınızı hemen paylaşabilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. ipek dedi ki:

    Türkçe dersini sevmem ama eğlenceli yönleri de var

Yorum Yaz