Web sitemize hoşgeldiniz, 21 Eylül 2020

Günümüzde Teokrasi ile Yönetilen Ülkeler Hangileridir?

Aşağıda günümüzde teokrasi ile yönetilen ülkeler hangileridir kısaca olarak ele alacağız.

Teokrasi, bir ülkenin dini değerlere ve kanunlara göre yönetilmesi anlamına gelmektedir. Tarih boyunca geçmişten günümüze birçok devlet dininin gereği olarak yönetimi de dinin değerleri ve kanunları gereğince oluşturmuştur. Şeriat devletleri, katolik devletler, ortodoks devletler bu nedenle ortaya çıkmıştır.

Din, hayatın merkezinde yer almaktadır. İlahi olarak bir nizamın ortaya konması insanlar tarafından kutsal edilerek devlet sistemlerinin geliştirilmesi hep var olmuştur. İslam dini ise bunun dışındadır. Çünkü İslam son ve tek din olarak inmiştir. Günümüzde İslam kanunlarıyla yönetilen devletler az da olsa vardır.

Teokratik devletlerde genelde din bir baskı aracı olarak kullanılmaktadır. Bu da teokratik sorunların oluşmasına neden olmaktadır. Bir tahakkümünün kurulması değil barış ortamının sağlanması için teokratik çözümler oluşturulması gerekir. Devletler de bunun için vardır.

Dini devletler, adalet ve barış değerleriyle öne çıkmalıdır. Tarihte birçok batı uygarlığında din ezici bir güç olarak uygulanmıştır. Bu nedenle batı toplumları dinden uzaktır. Tarihte doğu medeniyetleri arasında din huzur, barış, refah ve adaletin temeli olarak uygulanmıştır. Bu nedenle doğu toplumlarında da dine bağlılık öne plana çıkmaktadır.

Bu bilgiler ışığında batı ve doğu toplumlarının din algısı ve dini yaşama güdüsü farklılaşmaktadır. Bu nedenle dünyaları da farklılaşmaktadır.

Günümüzde teokrasi ile yönetilen ülkeler şu şekildedir:

*Vatikan

*İsrail

*İran

*Afganistan

*Moritanya

*Pakistan

*Suudi Arabistan

*Endonezya

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. tuncay dedi ki:

    Şaşırtıcı ama günümüzde teokrasi ile yönetilen devletlerin başında Vatikan ve İsrail gelir. Ama sanki teokrasi denilince Suudi Arabistan ve İran geliyor sadece aklımıza.

Yorum Yaz