Günümüzde de Oynanan Geleneksel Çocuk Oyunları Nelerdir?

Bu yazımızda günümüzde de oynanan geleneksel çocuk oyunları nelerdir kısaca olarak bilgi aktaracağız.

Günümüzde çocukların kendi aralarında oynadıkları modern ve klasik oyunlar bulunmaktadır. Çocukların asla vazgeçemediği ve büyüklerinden öğrenerek oynamayı seçtiği birçok eski oyun bulunmaktadır. Bu oyunlar nesiller boyunca oynanan öğretici, eğitici oyunlar olarak büyüklerimizin de büyüklerinden öğrendikleri oyunlardır.

Çocuk eğitimi alanında atalarımızın oyun geliştirmesi ve bu oyunları nesiller boyunca oynanması neredeyse hiçbir kültürde yeri olmayan değerler arasındadır.

Günümüzde oynanan geleneksel çocuk oyunları şu şekildedir:

*İp Atlama

*Yakar Top

*Seksek

*Saklambaç

*İsim – Şehir – Hayvan

*Kutu Kutu Pense

*Yerden Yüksek

*Dokuz Taş

Günümüzde modern oyunlar oynansa da geleneksel oyunlar daha çok tercih edilmekte ve çocukları daha çok eğlendirmektedir. Ayrıca çocuklara adaleti, merhameti, insafı ve vicdanlı olmayı öğretmektedir.

8 yorum

  1. Çok işime yaradı hazırlayanın ellerine sağlık tam istediğim gibi olmuş günümüzde oynanan çocuk oyunları hakkında bilgi kısa ve öz, ödevim bitti, yayında yapımda emeği geçenlere teşekkür ediyorum. :)

  2. Ben arkadaşlarımla yeni moda oyunlardan çok geleneksel oyunları oynamayı severim. Günümüz de de oynanan geleneksel çocuk oyunlarından bazıları misket, bom oyunu, çelik çomak, kör ebedir.

Hemen Yorum Yaz

Adını veya rumuzunu yazabilirsin.