Web sitemize hoşgeldiniz, 26 Temmuz 2021

Günümüzde Boğazlar’dan Savaş, Ticaret ve Yolcu Gemileri Hangi Kurallar Dahilinde Geçmektedir?

Aşağıda günümüzde Boğazlar’dan savaş, ticaret ve yolcu gemileri hangi kurallar dahilinde geçmektedir kısaca olarak ele alacağız.

Boğazlardan geçen gemiler savaş, ticaret ve yolcu gemileri olarak bilinmektedir. Savaş dönemlerinde ve normal dönemlerde bu geçişler bir anlaşmaya bağlı olarak yapılmaktadır. İskele ve limanlarda gemi işletmeciliğinin yapılması bağımsız olarak Türkiye’nin kontrolündedir.

Günümüzde boğazlardan savaş ve ticaret gemilerinin geçmesi Montrö Antlaşması’na göre yapılmaktadır. Yolcu gemileri ise yine bu anlaşmaya bağlı olarak Kabotaj Kanunu çerçevesinde gerçekleştirilmektedir. Montrö Antlaşması’nı sağlayan şartlar Lozan’ın delinmesiyle meydana gelmiştir. Boğazlardan gemi geçişinin güvenli bir şekilde sağlanması adına Türkiye Cumhuriyeti rolü gereği belirleyici bir noktada bulunmaktadır. Boğazlar sorunu da böylece aşılmıştır.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. nursima dedi ki:

    eh işte güzel demeyeceğim, çünkü Günümüzde Boğazlar’dan Savaş, Ticaret ve Yolcu Gemileri Hangi Kurallar Dahilinde Geçmektedir? mükemmel olmuş, bu arada Ankara güzeliyim, okulun da en zeki öğrencisiyim, kıskananlar patlasın.

    1. mine dedi ki:

      gerçekten işime yaradı ödevimi tamamlamış oldum teşekkürler

Yorum Yaz