Günlük Hayatımızda Sürtünme Kuvvetini Nerelerde Kullanıyoruz?

544474

544474

Bu yazımızda günlük hayatımızda sürtünme kuvvetini nerelerde kullanıyoruz kısaca olarak bilgi aktaracağız.

Sürtünme kuvveti, harekete ters olarak gerçekleşen bir tepki kuvvetidir. Etkisi incelenirken dünya üzerinde katsayısı olarak 1’den büyük kabul edilmez. Hareketin zıt yönünde gerçekleşen kuvvet sayesinde günlük hayatta ve bilim dünyasında birçok şey yapılabilmektedir.

Sürtünme kuvveti sayesinde yazı yazabiliriz. Tahta üzerinde kalemin ve tebeşirin etkisiyle oluşan kuvvete zıt sürtünme kuvvetiyle yazı yazılır. Aynısı defter ve kalem arasında da geçerlidir. Sürtünme kuvveti sayesinde yürüyebiliriz. Ayaklarımızın yere temas ederken uyguladığı kuvvet, ters yönde sürtünme kuvvetiyle karşılaşır ve düşmeden yürüyebiliriz.

Dengeleyici kuvvetler arasında bulunan bu kuvvetle birlikte gelişen teknoloji de olumlu yönde etkilenmiştir. Kara, hava ve deniz ulaşımında kullanılan araçlar sürtünme kuvveti sayesinde hareket etmektedir. Uçan kuşlar sürtünme kuvveti sayesinde uçmakta ve yere inmektedir. Hayvanların avlanması da bu şekildedir.

Kuvvet uyguladığımız her alanda bulunan sürtünme kuvveti, insanlık tarihinin talihini değiştiren ateşin bulunmasında da etkilidir. Bir de paraşütle atlamak isterseniz eğer, sürtünme kuvvetini iyi hesap edebilen bir paraşütçüyle denemelisiniz.

Makineleşme sahasında da oldukça sık kullanılan ve birçok tedbirin alınmasında bir neden olan sürtünme kuvvetinin varlığı ve hesaplanabilirliği sayesinde teknoloji son derece gelişmiştir. Sürtünme kuvvetinin her kuvvet gibi yan etkileri de bulunmaktadır. Sürtünme ile açığa çıkan sıcaklık tedbirsiz ortamlarda yangın ve patlamalara yol açabilir. Sürtünmenin beraberinde getirdiği aşındırma tahribatı arızalanmalara neden olabilir.

Günlük Hayatımızda Sürtünme Kuvvetini Nerelerde Kullanıyoruz Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

Bu yazıya ilk yorumu sen yaz!

Hemen Yorum Yaz

Adını veya rumuzunu yazabilirsin.