Günlük Hayatımızda Kuvveti Nasıl Kullanırız?

p17

Bu yazımızda günlük hayatımızda kuvveti nasıl kullanırız kısaca olarak bilgi aktaracağız.

Cisimlerin hareketini, yönünü ve şeklini değiştiren etkilere kuvvet denmektedir. Fiziksel bir terim olan kuvvet, günlük hayatında bir parçasıdır. Çünkü bilim insanlığı ilgilendiren olgular üzerinde kendini daha iyi göstermektedir.

Kuvvetin günlük hayatımızda kullanıldığı yerler, nasıl kullanıldığına dair birçok örnekler artık kanıksamış olduğumuz örneklerdir. Öyle ki sosyal hayatımızın her alanında kuvveti kullanmaktayız. Evlerimizin en doğal laboratuvarlara sahip olduğunu unutmayalım. O laboratuvarlar mutfaklardır.

Mutfağa girdiğinizde, elinizin uzandığı su bardağını yer çekimi kuvvetine karşı bir kuvvetle elinizde tutarsınız. Suyu doldururken temas gerektirmeyen bir kuvvet yani yine yer çekimi kuvveti size yardım eder. Suyu içerken yutkunmanız bir kuvvettir.

Mutfakta yemek yaparken, tencereleri raftan alırken, tencere koymak için bir takım sebzeleri veya etleri doğrarken, tenceredeki yemeği karıştırırken kuvvete ihtiyacınız vardır. Yemek yerken, tatlı yerken kuvvet yanınızdan ayrılmaz.

Ayrıca, yataktan kalkarken, yatağınızı düzeltirken, üstünüzü giyerken, yüzünüzü yıkarken, dişinizi fırçalarken kuvvete ihtiyaç duyarsınız. Yorulan kaslarınız kuvvet harcadığınızı göstermektedir.

Okula giderken, ders çalışırken, yazı yazarken, okulda bir takım görevler yaparken, arkadaşlarınızla bahçe veya koridorlarda dolaşırken sürekli bir takım kuvvetlere karşı kuvvet uygularsınız.

Kuvvet sosyal hayatın olmazsa olmazı, insanı ayakta tutan bir etkidir. Bütün spor etkinliklerinde kuvvet harcadığınızı düşünerek, en sevdiğiniz sporu seçiniz. Futbol. Topa vurmak için bir etki oluşturmanız ve kuvvet kullanmanız gerekir, topa vururken fizik kanunları açısından bir daha düşünün.

Günlük Hayatımızda Kuvveti Nasıl Kullanırız Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

1 yorum

Hemen Yorum Yaz

Adını veya rumuzunu yazabilirsin.