Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nin Özellikleri Kısaca

Bu yazımızda Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nin özellikleri kısaca olarak bilgi aktaracağız.

Güneydoğu Anadolu Bölgesi, Türkiye’nin yedi coğrafik bölgesinden biridir. Ülkenin en doğusunda ve güneyde bulunmaktadır. En küçük yüz ölçümüne sahip bölgedir. Ülkenin sınır hattında yer almaktadır. Güneydoğu Anadolu Bölgesi, Doğu Anadolu ve Akdeniz Bölgeleri’ne komşudur.

Bölgede Karasal İklim ve Akdeniz İklimi görülmektedir. Bölgenin bayışından doğusuna doğru yükselti artmaktadır. Bu nedenle elverişli tarım alanları azdır. Bölgede tarımla birlikte hayvancılık da yapılmaktadır. Ayrıca petrol sanayi gelişmiştir.

Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde fıstık, mercimek önemli ekinlerdendir. Bölgede bazı yerlerde tavukçuluk yapılmaktadır. Kuşçuluk, mandacılık, sığırcılık da yapılan diğer hayvancılık çeşitlerindendir. Güneydoğu Anadolu Bölgesi, ülkenin tek petrol çıkarılan yeridir.

Bölgenin yazları oldukça kurak geçen ikliminde, su ve sulama sorunları yaşanmaktadır. Kışları da yoğun kar yağışının yaşandığı bölgelerde hayat olumsuz etkilenmektedir. Bölge Türkiye’nin gelişmekte olan bölgelerinden biri olarak yatırım alanlarının ilk sırasındadır.

Güneydoğu’da insanlar geleneksel mimaride evlerini kerpiçten yapmaktadır. Yazın serin, kışın sıcak olan evler depreme dayanıklı olmadığı için modern mimari bölgede yaygınlaşmaya başlamıştır. Ulaşımın geliştiği yerler yükseltinin en az olduğu yerlerdir.

Güneydoğu Anadolu’nun halkı, sıcakkanlı, hoşgörülü, misafirperver ve cömerttir. Bununla beraber bölgede çok sayıda turistik mekan da bulunmaktadır. Sağlık ve inanç turizmi bu bağlamda gelişmiştir. Güneydoğu Anadolu Bölgesi, nüfus yoğunluğunun yaşandığı bir bölgedir. Çünkü yüz ölçümü çok küçüktür.

Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nin Özellikleri Kısaca Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

Bu yazıya ilk yorumu sen yaz!

Hemen Yorum Yaz

Adını veya rumuzunu yazabilirsin.