Güney Pasifik Komisyonu

Güney Pasifik Komisyonu, Güney Pasifik’te toprakları olan ülkelerin hükümetlerine, bölgenin ekonomik, toplumsal ve sağlıkla ilgili sorunları konusunda bilgi vermek amacıyla 1974’te kurulan örgüt. Avustralya, Fransa, Yeni Zelanda, İngiltere ve ABD temsilcilerinden oluşur. Bugün eski sömürgelerin de üye olduğu komisyon, çalışmalarını ekonomi, biyoloji, tıp, eğitim ve toplum sorunları üzerinde yoğunlaştırmıştır.

1947’de Avustralya’nın başkenti Canberra’da kurulan komisyonun bugünkü merkezi Yeni Kaledonya’daki Noumea’dadır. Yılda bir kez toplanan komisyona, her ülkeden iki temsilci katılır.

Güney Veziristan, Pakistan’ın Kuzeybatı Sınır Eyaleti’nde yönetim birimi. Federal yönetim altında bir kabile bölgesidir. Pirgal, Nomin ve Server Gul gibi 3.000 m’yi geçen dorukların yer aldığı dağlık bir bölgeyi kaplar. Çorak bir yapı gösteren dağların dış uzantılarındaki bodur çalılar keçilerin otlatılmasına elverişlidir. Daha yüksek olan içerideki tepeler sık ağaçlıklarla kaplıdır. Güneybatıda geniş açık ovalar uzanır. En önemli akarsu olan Gumal Irmağı üzerinde Kacuri Kaç Barajı inşa edilmiştir; barajdan buğday, arpa, pirinç ve dan ekilen 66.440 hektarlık bir alanın sulanmasında, ayrıca taşkın önleme ve elektrik üretiminde yararlanılır. Yönetim merkezi Vana’da metal işleme alanında eğitim veren kuruluşlar vardır.

Bu yazıya ilk yorumu sen yaz!

Hemen Yorum Yaz

Adını veya rumuzunu yazabilirsin.