Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home/ders/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2781
Güneş Tutulması Nedir - Eğitim Platformu
Web sitemize hoşgeldiniz, 09 Ağustos 2022

Güneş Tutulması Nedir

Güneş Tutulması Nedir Kısaca, Güneş Tutulması Ne Demek

Ay yeni Ay evresindeyken Dünya ile Güneş arasına girdiğinde  Güneş tutulması gerçekleşir. Bu esnada Güneş diski örtülür ve Ayın gölgesi yeryüzüne düşer.

Her 29,5 günde Ay yeniay evresine gelmesine rağmen, her ay Güneş tutulması gerçekleşmez. Bu durumun sebebi Ayın yörüngesinin belli bir açıya sahip olmasıdır. Bu sebeple yeniay evresinde Ay yörüngesi üzerinde dönerken Ay’ın gölgesi Dünya’nın ya üstüne ya da altına denk gelir. Senede iki defa Dünya-Ay – Güneş’in konumu Güneş tutulmasına izin verecek şekilde denk gelir. Bu durumda , Ay’’ın gölgesi Dünya’da belirli bölgelere düşer ve Güneş tutulması gerçekleşir.

Güneşin sadece belirli bölümlerinin Ay tarafından gölgelendiği durumlarda parçalı tutulma gerçekleşir. Güneşin Ay tarafından tam örtüldüğü zamanlarda ise tam tutulma görülür. Ayın gölgesinin tutulma sırasında izlediği yörüngeye tam tutulma hattı adı verilir. 16 bin km uzunluğunda 160 km genişliğinde olan bu hat üzerinde bulunanlar tam tutulma izleyebilir. Güneşin tutulması en fazla 4 dakika sürmektedir. Güneş tutulması dört evrede incelenir.

Güneş Tutulması Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. beyza dedi ki:

    sevmedim

  2. jan jan dedi ki:

    ben bunu anlamadım ve helendaha merak ediyorum

Yorum Yaz


Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home/ders/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2781