Güneş Tutulması Ne Zaman Olacak 2017

Bu yazımızda Güneş Tutulması ne zaman olacak 2017 kısaca olarak bilgi aktaracağız.

Dünya, Güneş Sistemi’nde bulunan 8 gezegenden biridir. Dünya, Güneş’in çekim alanında hareket eder. Dünya’nın günlük ve yıllık hareketi vardır. Dünya’nın kendi etrafında dönmesine günlük hareket, Güneş etrafında dönmesine yıllık hareket denir. Dünya’nın bir Ay isminde bir uydusu vardır. Ay, Dünya’nın çekim alanındadır.

Dünya’nın hareketleri sonucunda Ay ve Güneş Tutulmaları oluşur. Ay tutulmasında, yerküre, Ay ile Güneş arasında yer alır. Ay gölgede kalır ve tutulur.

Güneş tutulmasında, Ay, Dünya ile Güneş arasına girer. Dünya’dan görünen güneş tekerini kapatır. Dünya gölgede kalır. Güneş tutulması gerçekleşir. Güneş tutulması Dünya’da seyredilebilir. Bazen farklı coğrafyalarda seyredilir. Bu Dünya’nın günlük hareketinden kaynaklanır.

2017 yılında Güneş Tutulması 21 Ağustos günü yaşanacaktır. 21 Ağustos 2017 Pazartesi günü, Güneş tutulması yaşanacaktır. Birçok kişi bugünü beklemektedir. Ortalama bir teleskopla daha iyi gözlemlenebilecek olan bu tutulma, çıplak gözle de görülebilir.

Evrende bu tür olayların gerçekleşmesi gezegen, uydu ve yıldızların hareket etmesinden kaynaklanmaktadır. Güneş de belli bir hızda hareket etmektedir. Planck’ın bulduğu genişleyen evren modeli, Einstein’dan sonra bulunsa da onun tezlerini desteklemekteydi.

Evrende kütle çekim kuvveti, zayıf kuvvet, güçlü kuvvet ve elektromanyetik kuvvet, gezegenlerin, yıldızların ve uyduların hareketini sağlar. Bu kuvvetler zamanla birbirinin içinden çıkmıştır. Bu kuvvetlere göre evren genişlemektedir. Kırmızıya kayma durumu da genişleyen evren modelini desteklemektedir.

Güneş Tutulması Ne Zaman Olacak 2017 Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

4 yorum

Hemen Yorum Yaz

Adını veya rumuzunu yazabilirsin.