Web sitemize hoşgeldiniz, 24 Temmuz 2021

Güneş Tutulması Ne Zaman Olacak 2014

Güneş tutulması ne zaman olacak türkiye 2014 hakkında bilgi kısaca, Güneş tutulması

Fiziksel bir olay olan güneş tutulması ayın dünya ile güneş arasına girmesi ile oluşur. Ayın gölgesi dünya üzerine düşer ve dünya kısa süreliğine kararır. Biz farkında olmasak da yılda ortalama 2-5 kez arası güneş tutulması olur. Güneş tutulması güneş gözlükleriyle gözlemlenebilen bir olaydır. Çıplak gözle bakıldığında göz sağlığını olumsuz etkileyebilir.

Uzmanların ön gördüğüne göre 2014 yılında 2 kez güneş tutulması olacaktır. 29 Nisan günü ilk güneş tutulması gerçekleşecek ve Endonezya üzerinden gözlemlenebilecektir. İkinci güneş tutulması ise 22 Ekim günü Doğu Sibirya ve Avustralya’dan gözlemlenebilecek.

Güneş tutulması her yerde tam gerçekleşmeyebilir. Tam güneş tutulmasında dünyadan gözüktüğü kadarıyla ay güneşin önünü tamamen kapatır. Tam tutulma dünyanın bazı yerlerinde görülürken tam tutulma gözüken yerlerin dışında güneşin önünün yarım olarak kapatıldığı görülmektedir.

Güneş Tutulması Dünyayı Nasıl Etkiler

Güneş tutulmasının görüldüğü sırada dünya üzerine büyük bir çekim kuvveti etki eder. Bu çekim kuvveti dünyadaki suları daha çok etkiler ve gelgit olaylarına neden olur. Normalde de görülen gelgit en fazla güneş tutulması anında görülür.

gunes-tutulmasi-498x374

Güneş Tutulması Ne Zaman Olacak 2014 Hakkında Yorumlarınızı Hemen Paylaşabilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. aybeniz dedi ki:

    cok iyi gunes tutulmasinin ne zaman yasanacagini bildim sukurler olsun ki turkiye bundan etkilenmeyecek

    1. buse dedi ki:

      güneş tutulması ne zaman

Yorum Yaz