Web sitemize hoşgeldiniz, 23 Temmuz 2018

Güneş İle Yönümüzü Nasıl Buluruz

maxresdefaultGeçmişten günümüze kadar insanlar yönler konusunda oldukça hassas olmuşlardır çünkü yönleri bir çok günlük yaşantılarındaki işlerinde kullanmışlardır.

İnsanlar yöneri bulmak için geçmişten günümüze kadar bir çok yöntem ve teknik geliştirmişlerdir. Yön bulmak için kullanılan en eski yöntemlerden birisi de güneştir. Belirttiğimiz gibi güneş ile yönleri bulmak oldukça kolay bir işlemdir.

Güneş ile yön bulma işleminde öncelikle güneşin doğudan doğduğunu ve batıdan battığını bilmemiz gerekmektedir. Güneşin doğduğu ve battığı yönü saptadıktan sonra direk doğu ve batı yölri bulunmuş olur. Geriye ise kuzey ve güney yönler kalır.

Güneş ile yönleri bulmak isteyen bir kişi öncelikle sağ elini doğuya sol elini ise btıya doğru kaldırır. Bu durumda kişinin yüzünün dönük olduğu taraf kuzey yönünü, arkası ise güney yönünü göstermektedir.

Günümüzde güneş ile yön bulma yöntemi çok fazla kullanılmamaktadır. Artık teknolojinin gelişmesi ve bilgi birikiminin artması sonucunda güneş ile yön bulma yöntemini kullanan kişilerin sayısı yok denecek kadar azdır. Güneş yönteminin yanı sıra günümüzde özellikle coğrafi keşiflerin ardından yaygın bir şekilde kullanılmaya başlayan pusula kullanılmaktadır.

Pusula; yuvarlak bir araçtır. İçinde bulunan dört yön oku doğu , batı, kuzey ve güney yönlerini göstermektedir. Pusulanın içinde bulunan hassas mekanizma yönlerin oklar tarafından gösterilmesini sağlamaktadır.

Güneş İle Yön Bulma Yöntemi Hakkındaki Yorumlarınızı ve Sorularınızı Aşağıdkai Yorum Kısmından Hemen Bize Yazın. 

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. Anonim dedi ki:

    Güneşle nasıl yönümüzü buluruz?

  2. armagan dedi ki:

    güneş doğudan doğar batıdan batar böyle bulabilirz

Yorum Yaz