Gündeşlioğlu Hikayesi

Gündeşlioğlu Hikayesi  Hakkında Kısaca Bilgi

Gündeşlioğlu Hikâyesi, 17. ve 18. yüzyıl­larda yaşadığı kabul edilen Türkmen âşıkla­rından Gündeşlioğlu’nun yaşamını konu alan kısa halk öyküsü.

Gündeşlioğlu önemli göçebe Türkmen topluluklarından Dulkadırlıların Gündeş oymağındandır. 17. yüzyıl sonlarındaki bü­yük Türkmen iskânları sırasında Maraş’ta yurt tutmuş ve bir köy kurmuştur.

Öykünün Güney illerinde anlatılan biçimi­ne göre Gündeşlioğlu zengin bir aşiret
beyidir. Düşünde gördüğü bir derviş ona başına bir felaket geleceğini, bunun genç­likte mi, yoksa yaşlılıkta mı olmasını istedi­ğini sorar. Gündeşlioğlu felaketin gençlik­te gelmesini ister. Kısa bir süre sonra da varını yoğunu yitirir. Bunun üzerine yollara düşer, bilmediği bir ülkeye ulaşır. O sırada ülkede sultan seçilmektedir. Gelene­ğe göre, uçurulan bir kuş kimin başına konarsa, sultan o olacaktır. Kuş, perişan bir halde dolaşan Gündeşlioğlu’nun başına konar.

Âşık Ali İzzet Özkan da Gündeşlioğlu Hikâyesi’nin Orta Anadolu’da anlatılan bi­çimini Elmas ile Mehmet Hikâyesi (1945) adıyla yayımlamıştır. Öykünün her iki biçi­mi de masal öğelerinin yer alışı ve kahrama­nın birçok sıkıntıdan sonra mutlu sona ulaşması ile dikkati çeker. Güneşlioğlu Hikâyesi “Göçebe Oyunu” adlı bir seyirlik köy oyununa da konu olmuştur.

Bu yazıya ilk yorumu sen yaz!

Hemen Yorum Yaz

Adını veya rumuzunu yazabilirsin.