Web sitemize hoşgeldiniz, 04 Aralık 2020

Gülü Seven Dikenine Katlanır Atasözünün Anlamı ve Hikayesi

Aşağıda gülü seven dikenine katlanır atasözünün anlamı ve hikayesi kısaca olarak ele alacağız.

Gülü Seven Dikenine Katlanır Atasözünün Anlamı

Gülü seven dikenine katlanır atasözü, amaca ulaşmak için bazı pürüzlerin ve kusurların göz ardı edebileceğini anlatan bir atasözüdür. İyi bir durum elde etmek için kötü durumların es geçilmesi anlamı da bulunmaktadır.

Gülü Seven Dikenine Katlanır Atasözünün Hikayesi

Fehmi o gün çok yorgun olarak işe geldi. Hafta sonunu çok kötü geçirmişti. Halbuki hata sonu dinlenmesi gerekiyordu. Fakat bazı ailevi sorunları onun dinlenmesine engel oluyordu. Sürekli çalıştığı için de bir türlü kendine gelemiyordu.

İşe geldiğinde kendini kötü hissetti. Fakat çalışması gerekiyordu. Yoksulluk diz boyu yükselmişti. İşi güzeldi ve başka yerde çalışma imkanı da yoktu. Bu nedenle bazı sorunları görmezden gelmesi gerekiyordu. Sabretmesi ve çalışması gerekiyordu. Eğer işten izin alsaydı, yevmiyesinden olacaktı.

Bu nedenle gün sonuna kadar sabretmeyi denedi. Neticede gülü seven dikenine katlanırdı. İşinden memnun olması ve parasını zamanında alması ona yetiyordu. Hafta sonları dinlenemiyor diye işinden olmak ya da izin alarak çalıştığı yeri boş bırakmak doğru olmazdı. Bu nedenle bu duygu ve düşüncelerle çalışmaya devam ediyordu.

Hayatta her şey olabilirdi. Bu yaşadığı maddi zorluklardan daha zor durumlar da gerçekleşebilirdi. Bu nedenle sabretmeli ve yoluna devam etmeliydi.

Gülü Seven Dikenine Katlanır Atasözünün Anlamı ve Hikayesi Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. hicran dedi ki:

    Ay ben bu lafını çoğu zaman babaannemden duyarım bize kızdığında yada onu yorduğumuzda gülü seviyorum dikenine de katlanacağım mecbur der. Yani birini seversen onun kötü huylarını da görmezden gelirsin.

Yorum Yaz