Gülistan Özeti Kısa

Gülistan kitap özeti ile tahlili sayfamızda. 100 Temel eserlerden Gülistan özet kısaca olacak şekilde hazırladık. Sitemizde bütün kitap özetlerine ulaşabilirsiniz.

Gülistan Kitap Özeti

Gülistan, Sadi Şirazi’nin en önemli eserlerinden biridir. Eser hikaye ve şiirlerden oluşmaktadır. Birçok farklı konuda ele alınan eserde nasihatler, usuller, erkanlar ve ahlak anlatılmaktadır. Bir nasihat kitabı olarak değerlendirilmektedir.

Gülistan sekiz ana bölümle özetlenmektedir. İlk olarak hükümdarların hal ve hareketleri, topluma karşı davranışları, devlet idaresindeki davranışları, karar verme, karar alma, istişare etme, cesaret gösterme gibi aşamalardan bahseder.

Buradan hareketle Allah dostlarının ahlakından ve bilgi, erdem, merhamet, vicdan, insaf gibi duygularının harekete geçirilmesinden bahseder. Ahlak bir insan için yaşama erdemi olarak ortaya çıkmaktadır.

Tamahkar olmanın aksine kanaat etmenin ve elindekiyle yetinmenin gerekliliğinden bahseder. Kanaat etmek kul olmanın bir gereği olarak şükretmeyi gerektirir. Aynı zamanda susmanın faydalarından bahsederek söz gümüş, sükut altın mantığını işler. Susmak da konuşmanın bir parçası olarak bir erdem özelliğidir.

Aşk ve gençliğin ayrılmaz bütünlüğünde şehvetin doğru olarak kullanılmasını ve günaha, harama düşmenin sakıncalarını, gerçek aşkın ve gençlik aşamasının nasıl olduğu ve olması gerektiğini vurgular. Güçsüzlük ve ihtiyarlık dönemlerinin gelmeden gençliğin ve servet ile sağlığın değerinin bilinmesinde nasihatler eder.

Terbiyeli olmanın, yaşamanın ve terbiyeyi gösterici olmanın değerini anlatır. Sohbet usullerinden bahsederek etkili konuşma ve insanlarla sosyal ilişkiler kurma erdemlerinden bahseder. Bilgi, erdem ahlak, din, kültür olgularının gerçekleşmesinde yol gösterir. Böylece kapsamlı bir hayat kitabı olarak eserin ortaya çıkmasını sağlamıştır. Eser en çok okunan kitaplar arasındadır.

Gülistan ve Kitap Özeti Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

2 yorum

  1. Bu yazıda Gülistan eseri bir muhteşem ele alınmış gerçekten çok güzel ve anlaşılır bir dille yazmışsınız ayrıca kitabın her ayrıntısına bu özette ulaşmak hemen hemen mümkün.

Hemen Yorum Yaz

Adını veya rumuzunu yazabilirsin.