Web sitemize hoşgeldiniz, 23 Ocak 2021

Görme, Duyma, Koku Alma, Tatma ve Dokunma Duyularına Ait Verilerden Yararlanarak Bilgilendirici Bir Metin Yazınız.

Aşağıda görme, duyma, koku alma, tatma ve dokunma duyularına ait verilerden yararlanarak bilgilendirici bir metin yazınız kısaca olarak ele alacağız.

Duyu organları insanların doğal çevreyi anlaması ve yaşaması bakımından önemlidir. İnsanların çevreyi anlamlandırması, tanıması ve bilmesi duyu organlarıyla mümkün olmaktadır. Duyu organları merkezi sinir sisteminin düzenli ve verimli çalışmasıyla gerçekleşmektedir. Görme, duyma, koku alma, tatma ve dokunma duyuları insanların beyni sayesinde çalışır.

Görme eylemi, insanların çevreyi tanıması, bilmesi için gereklidir. Günlük hayatımızda görmeden karanlıkta insanlar çaresiz kalmaktadır. Karanlık, gözlerin kararmasından ibaret olsa da insanın psikolojik durumunu da etkiler. Görmek fiziksel bir olayın ötesinde kendini ve dünyayı tanımaktır.

Duyma eylemi sayesinde insanlar çevrelerinde olan biten her şeyi kavrayabilirler. Sesin yayılması, yansıması, yankılanması insan hayatında karşılığı olan fiziksel olaylardır. İnsan beyni seslere yüksek duyarlılıkta çalışmaktadır. Bu bakımdan sessizliğin sesi bile bulunmaktadır.

Koku alma eylemi sayesinde insanlar çevresindeki farklı dokuların anlaşılmasında önemli bir yeteneğe sahip olur. Keskin koku alma duyusu olmasa da tanıma eyleminin gerçekleşmesi ve tamamlanması için koku alma önemlidir. Tat alma ve koku alma birbirini tamamlar.

Tatma eylemi dille yapılan bir his olarak gerçekleşmektedir. Koku alan insanların daha derin tat alma yetisine sahip olduğu bilinmektedir. Tat alan insanların maddelerle daha yakın bir ilişki kurar ve beyninde hissi tamamlar.

Dokunma eylemi kavrama eyleminin tamamlayıcıdır. Bir nesneyi anlamak, kavramak için dokunma eylemi gereklidir.

Görme, Duyma, Koku Alma, Tatma ve Dokunma Duyularına Ait Verilerden Yararlanarak Bilgilendirici Bir Metin Yazınız Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

 1. Beyza dedi ki:

  Bence cok guzel bir yazı olmuş tşk

 2. Ceren dedi ki:

  güzel ve faydalı bir site beğendim . see you :)

 3. Fatma dedi ki:

  Anlamlı ve doğru ama daha kısa olabilirdi

 4. Anonim dedi ki:

  Çok fazla o yüzden yazmayacağım

 5. İnci dedi ki:

  Güzel bir şekilde yazınız

 6. nazli cakici dedi ki:

  bence guzel ama daha kisa ve ozetli olabilirdi

Yorum Yaz