Web sitemize hoşgeldiniz, 24 Kasım 2020

Gönen çayı nerede hakkında bilgi

Gönen çayı hakkında bilgi

Gönen Çayı, Marmara Bölgeşi’nin Güney Marmara Bölümü’nde yer alan bir akarsudur. İlkçağda Ai­sepos adıyla anılan çayın uzunluğu 134 km’dir.

Yenice ilçesinin güneyindeki Kaz, Sakar ve Gürgen dağlarından kaynaklanan Çelebi ve Karmcalıçeşme gibi küçük delilerin birleşmesiyle oluşur. Güneybatı-kuzey- doğu doğrultusunda yol aldıktan sonra Pazarköy yakınlarında kuzeye yönelir. Bir süre sonra kuzeybatıdan (soldan) Yenice Deresini alır ve gene kuzeydoğuya yönelir. Aladağ önlerinde vadisi oldukça daralan Gönen Çayı, Balcıköy’ü geçerek Gönen Ovasına çıkar. Gönen kentinin batı kesi­minden geçip kuzeye yönelen akarsu men­deresler oluşturur. Ovada akarken önce doğudan (sağdan) Keten Deresini, sonra da Sanköy yakınlarında güneybatıdan (soldan) Kocadere ve Çakıroba Deresini alır. Daha sonra Ayvalıdere Boğazını yaran akarsu, yığdığı alüvyonlarla oluşturduğu Tahirova adlı deltayı geçerek Erdek Körfezinde Mar­mara Denizine ulaşır. Marmara Denizinin güney kıyılarındaki en geniş ovalardan biri olan Tahirova’mn batısında Tahir Gölü yer alır. Gönen çayı nerede

Yöredeki çöküntü alanlarını ve kırık (fay) hatlarını izleyerek akan Gönen Çayının su toplama alanı yaklaşık 1.450 km2’dir. Sel rejimli bir akarsu olan çayın suları genellik­le kışın kabarıp taşar, yazın çok azalır. Gönen Çayının ortalama debisi 25 m3/sn’ dir; en düşük debisi 0,223 m3/sn, en yüksek debisi 896 m3/sn’dir. Taşıdığı alüvyonlarla özellikle aşağı çığırın­da verimli tarım alanları oluşturan akarsu üzerinde taşkın önleme, sulama ve enerji amaçlı Gönen Barajı yapılmıştır. Tahirova kıyılarında plaj ve dinlenme tesis­leri vardır.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz