Web sitemize hoşgeldiniz, 25 Kasım 2020

Gökkuşağı Nasıl Oluşmaktadır?

Aşağıda gökkuşağı nasıl oluşmaktadır kısaca olarak ele alacağız.

Doğada birçok olay fiziksel olarak meydana gelmektedir. Doğadaki olayların fizik temelli oluşması evrende bir düzenin olmasından ileri gelmektedir. Doğada özellikle hava olayları fiziksel şartlar altında meydana gelmektedir. Yağmur, kar, dolu gibi olaylar atmosferin belli tabaklarında meydana gelmektedir.

Bazı durumlarda yağmur yağarken güneş açabilir. Parçalı bulutlu havalarda, hava tam ısınmamışken ya da soğumaya başladığında yağmur yağar. Yağmur buharlaşma sonucunda ısınan havanın yükselmesi ve soğuk hava ile karşılaşması sonucunda yoğuşmasıyla birlikte yağmur şeklinde yeryüzüne geri döner.

Parçalı bulutlu havalarda ya da yağmurdan yağarken açan güneş sırasında gökyüzünde bazı fiziksel olaylar gerçekleşmektedir. Yağmur yağmaya devam ederken güneş açtığından güneş ışınları bir prizmadan geçer gibi bir perde şeklinde düşen yağmur suları üzerine düşer. Böylece yağmur damlaları prizma görevi görerek güneş ışınlarının farklı renklere ayrılmasına neden olur.

Yağmurun prizma görevi görmesi ve güneş ışınlarının bu şekilde yağmur damlaları üzerinde yansıması ışığın ayrışmasına neden olur. Böylece gökkuşağı meydana gelir. Gökkuşağı sadece güneşli ve yağmurlu havalarda oluşur. Havada asılı kalan ışınlar da gökkuşağına neden olabilir.

Fiziksel olayların hava olayları şeklinde meydana gelmesi doğanın kanunudur. Doğada her şey bir ölçü dahilinde meydana gelmektedir. Hava olayları da bu şekilde meydana gelmektedir. Gökkuşağı da bu şekilde meydana gelmektedir.

Gökkuşağı Nasıl Oluşmaktadır Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. güner dedi ki:

    Ben bunu çok merak ediyorum. Gökkuşağı hepimizi kendine hayran bıraktıran durumdur tahminimce. Geçen gün yağmurdan sonra çıktı herkes bir fotoğraf çekme yarışına girdi ama oluşma nedeni ne nasıl oluşur hiç bilmiyorum sayenizde öğrendim.

Yorum Yaz