Web sitemize hoşgeldiniz, 25 Şubat 2021

Gıybet Ve İftira İle İlgili Örnekler

Bu yazımızda gıybet ve iftira ile ilgili örnekler kısaca olarak bilgi aktaracağız.

Gıybet ve iftira insani, vicdani ve dini olarak dil kaynaklı olarak başa gelen belalardandır. İkisinde de yalan ile akrabalık bulunur. Gıybet, iftira, yalan büyük günahlardandır. Gıybet hakkında, insan eti yemek ile ilgili bir benzetme de vardır.

Gıybet, yerme, çekiştirme anlamlarındadır. Fakat gıyabında konuşulan kişinin iyi veya kötü özelliklerini dile getirmektir. İftira ise, bir kişide olmayan şeyleri onda varmış gibi konuşmak, bir suçu kasıtlı olarak birinin üzerine yıkmak anlamındadır.

Gıybet örneği şu şekildedir:

Bir mecliste bulunan insanlar arasında, o mecliste bulunmayan biri hakkında ileri geri konuşması gıybettir. Sınıfta olmayan birinin, arkasından yaptığı şeyleri konuşmak da gıybettir.

İftira örneği şu şekildedir:

Bir kişinin yaptığı bir şey hakkında suçlanmasıdır. Hırsızlık yaptığı kesin olarak bilinmeyen, delilleri ve şahitleri bulunmayan bir olayda yalan söyleyerek suçu işlenmiş kabul etmek iftiradır.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. Selen dedi ki:

    Gıybet ve iftira toplumumuzda hem çok kötü bir davranıştır hem de dinimizde çok günahtır. Gıybet ve iftira ile ilgili örnekler vererek bu konuyu çok güzel açıklamışsınız.

Yorum Yaz