Web sitemize hoşgeldiniz, 02 Aralık 2020

Giordano Bruno Hayatı ve Eserleri

Aşağıda Giordano Bruno hayatı ve eserleri kısaca olarak ele alacağız.

Giordano Bruno, soylu bir ailenin çocuğu olarak 1548 yılında İtalya’da dünyaya gelmiştir. Henüz on altı yaşındayken teokratik bir tarikatın tahakkümüne girerek tanrı ile ilgili sorgulamalar ve araştırmalar yapmaya başlamıştır. Eski ve yeni filozofların eserlerini okuyarak kendini geliştirmeyi sürdürmüştür.

Bruno, Kopernik sistemi ile tanışınca tarikattan ayrılarak kendi yolunu çizmiş ve Hristiyanlıkla olan bütün bağlarını bir anda koparmıştır. Kiliseye karşı aldığı sitem dolu tavrı, onun toplumsal hayatta ve din kurumları tarafından aşırı derecede dışlanmasına neden olmuştur.

Kilise Bruno’yu sapkın ve dinsiz olarak ilan edince suçlu sayılmıştır. Suçu nedeniyle de 1576 yılında henüz 27 yaşlarındayken mahkum edilmek için uğraşılmıştır. Dinin kilisedeki kurumsal tahakkümünü yenmek için uğraşmıştır. Engizisyon zulmüne uğramamak için Roma’ya doğru harekete geçmiştir. Roma’ya gitmiştir.

Dinsizlik ile itham edildiği için hiçbir yerde kalıcı olarak duramamıştır. Birçok çalışma fırsatını kaçırsa da bazı üniversitelerin kürsülerinde dersler vermiştir. Astronomi ve Fizik alanları ile de iştigal etmiştir. Fikirlerini kitap halinde bastırmıştır.

Engizisyonun ezdiği birçok isimle teşriki mesaide bulunmuştur. Hiçbir zaman kilise ile fikirleri uyuşmamıştır. Sürekli bilimsellik, sorgulama, şüphe ve araştırma üzerine yoğunlaşmıştır. Kilise ile ters düşmesi demek, sistemle ters düşmesi demektir. Bu bakımdan eziyetler görmüştür. 1600 yılında yakılarak öldürülmüştür. Eserleri günümüze ulaşmıştır.

Giordano Bruno Hayatı ve Eserleri Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

 1. hasan dedi ki:

  süper, ben şahsen çok beğendim, kısa ve özenle hazırlanmış, emeği geçenlere teşekkürler, hem çok zeki hem de çalışkan biri olarak herkese öneririm. :)

 2. damla dedi ki:

  daha kısası yokmu

 3. Ayse dedi ki:

  Giordano Bruno kimdir eserleri de yazdım çok yoruldum

 4. Anonim dedi ki:

  Giordano Bruno Hayatı güzel özetlenmş

Yorum Yaz