Gideon Sundback Kimdir

Gideon Sundback için Google'den Doodle Gideon Sundback Kimdir?Google’ı bugün fermuarla açtık. Biliyoruz ki birçok ziyaretçi bu duruma şaşırmakla , Gideon Sundback’ı da merak etti. Google’ı fermuar haline getiren bu adamın haliyle fermuarla bir ilişkisi var. Evet Gideon Sundback fermuarın mucidi. Şaşırtıcı değil mi ? Fermuarın da bir mucidi var. Peki Gideon Sundback Kimdir ? Gelin birlikte tanıyalım …

Gideon Sundback 24 Nisan 1880 yılında İsveç’te dünyaya gözlerini açmış ; 21 Haziran 1954 yılında Amerika Birleşik Devletleri’nde hayata gözlerini kapatmış bir elektrik mühendisidir. Tam adı “Otto Fredrik Gideon Sundback” dır.  Gideon Sundback  Çok zengin bir çiftçinin oğluydu. İsveç’te eğitimini tamamladıktan sonra Almanya’ya gitti. 1903 yılında mühendislik sınavına girdi. 1905 yılında Amerika Birleşik Devletleri’ne göç etti.

Fermuarın icadı birçok icatçının denemelerinden sonra gerçekleşti. İlk denemeler 19. yüzyılın ikinci yarısından itibaren başladı. Bu yönde, dikiş makinesini icat eden Elias Howe, 1851’de ‘Otomatik Daimi Elbise Kapatma’ ( Automatic Continuous Clothing Closure) için bir patent aldı. Dikiş makinesinin başarısından olmalı ki; Elias kendi aletinin pazarlamasıyla uğraşmadı. Böylece, Howe kabul edilen ‘Fermuarın Babası’ olma şansını kaybetti.

Sundback fermuarın gelişimine büyük katkılarda bulundu. Ayrıca fermuar üreten bir makine de yaptı. 1951 yılında mühendislik alanındaki başarılarından ötürü İsveç Kraliyet Akademisi tarafından altın madalya ile ödüllendirildi. 1954 yılında geçirdiği bir kalp krizi neticesinde yaşamını yitirdi. 2006 yılında ABD’li National Inventors Hall of Fame vakfı tarafından fermuar ile ilgili yaptığı çalışmalarından dolayı çeşitli ödüllere layık görüldü.

Konunun Videosu Mutlaka İzlemenizi Tavsiye Ediyoruz …


derszamani.net- 24 Nisan 2012

1 yorum

Hemen Yorum Yaz

Adını veya rumuzunu yazabilirsin.