Gideon Sundback kimdir? Google Gideon Sundback logosu

Gideon Sundback kimdir? google Gideon Sundback logosuGideon Sundback kimdir? google Gideon Sundback logosu.Dünya devi google logosunda Gideon Sundback için özel bir logo tasarladı.Gideon Sundback logosu sizlerle.Gideon Sundback

Gideon Sundback kimdir?
Google’ın bugün özel logo hazırladığı Gideon Sundback İsveçli bir elektrik mühendisi.

Gideon Sundback fermuarın geliştiricisi olarak bilinir. Otto Fredrik Gideon Sundback İsveç’te doğdu. Çok zengin bir çiftçinin oğluydu. İsveç’te eğitimini tamamladıktan sonra Almanya’ya gitti. 1903 yılında mühendislik sınavına girdi.

1905 yılında Amerika Birleşik Devletleri’ne göç etti.

1905 yılında Pittsburgh’da Westinghouse elektrik şirketinde çalışmaya başladı. 1906’da New Jersey’deki Universal Fastener şirketine geçti. Daha sonra aynı şirkette baş tasarımcılığa terfi etti. 1909’da Elvira Aronson ile evlendi. Sundback 1906 ile 1914 yılları arasında Talon isimli bir firmada çalışırken fermuar ile ilgili birçok gelişmeye imza attı.

Elias Howe, Max Wolff, ve Whitcomb Judson gibi kendinden önceki mühendislerin bu alandaki çalışmalarını ilerletti.

Sundback fermuarın gelişimine büyük katkılarda bulundu. Ayrıca fermuar üreten bir makine de yaptı. 1951 yılında mühendislik alanındaki başarılarından ötürü İsveç Kraliyet Akademisi tarafından altın madalya ile ödüllendirildi.

1954 yılında geçirdiği bir kalp krizi neticesinde yaşamını yitirdi. 2006 yılında ABD’li National Inventors Hall of Fame vakfı tarafından fermuar ile ilgili yaptığı çalışmalarından dolayı onurlandırıldı.

Fermuarı Gideon Sundback’a borçluyuz

Kancalı yapıyı fermuara çevirerek, tüm dünyada gündelik hayattakullandığımız bu önemli buluşa imzasını atan Gideon Sundback,buluşlarından dolayı İsveç Kraliyet Akademisi tarafından ödüllendirdi.

Sundback, 1954 yılında kalp rahatsızlığından dolayı vefat etti.

Google hatırlattı!

Günlük hayatı kolaylaştıran bilim adamının doğum günü için Google, ana sayfasına özel bir animasyon ekledi ve bu özel günü internet kullanıcılarına hatırlatmış oldu.

24 Nisan 2012

5 yorum

  1. google hakikatten sana teşekkür ederim.Çünkü sen önemli bir kişiye teşekkür edebiliyorsun,hiç teşekkür etmek zorunluluğun olmadığı halde ! hizmet aşkını, hizmet edenlerin hizmetinde bulduğunu hissediyorum.hakkında bir çok güzel şeyler duydum ,okudum. demek ki bunlar hepsi senin ruh halinin dışa yansıyan bir kısmıymış,inanıyorum. evrene doğru zamanda ,doğru yerde bir çivi çakan bilen kişiyle sende gurur duyuyorsun. Bende senin gibilerdenim. teşekkür ederim.Bu buluşu bulan adamın günü nedeniyle……………

Hemen Yorum Yaz

Adını veya rumuzunu yazabilirsin.